Kołodko: polski rząd myli cele ze środkami

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 09:03
Zdaniem ekonomisty prof. Grzegorza Kołodki, rząd powinien się skupić na walce z bezrobociem nawet kosztem pogłębienia deficytu budżetowego.
Audio
  • Prof. Grzegorz Kołodko o bezrobociu, podatkach i emeryturach (Sygnały dnia/ Jedynka)
Grzegorz Kołodko
Grzegorz KołodkoFoto: Robert Drózd/Wikimedia Commons/CC

Zdaniem gościa audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce, byłego ministra finansów, prof. Grzegorza Kołodki, w rządzie trwają spory o to, co powinno być priorytetem, co jest ważne jeśli chodzi o gospodarkę. W opinii ekonomisty polski rząd myli jednak cele ze środkami. - Rząd przywiązuje nadmierną wagę do działań na rzecz zmniejszenia nierównowagi budżetowej, z czym sobie zresztą nie potrafi poradzić. Tymczasem budżet jest instrumentem. Zdecydowanie większą wartością jest mniejsze bezrobocie - podkreśla gość Jedynki.
- Uważam, że dziś jest ważniejsze pokonywanie bezrobocia, nawet jeśli to się dzieje kosztem pogłębienia deficytu budżetowego, niż odwrotnie - poświęcanie miejsc pracy na ołtarzu, jak się okazuje, iluzorycznej, mało skutecznej walki ze zbyt dużym deficytem budżetowym - ocenia Kołodko.
Ekonomista uważa, że rosnący poziom bezrobocia to tykająca bomba. Przypomina, że do "arabskiej wiosny" doprowadziło między innymi to, że wielu młodych ludzi nie ma pracy. - W strategii polskiego rządu i w Unii Europejskiej trzeba zdecydowanie wyższy priorytet przypisać walce z bezrobociem. Co trzeba robić nie tylko poprzez przyspieszanie wzrostu, ale także, co jest bardzo trudne i co jest na długie lata, dzieleniem się pracą - mówi.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Czytaj także

Minister pracy: bezrobocie spadnie na wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 08:58
- Pomiędzy styczniem a lutym zawsze obserwujemy wzrost liczby bezrobotnych - mówił w radiowej Trójce Władysław Kosiniak-Kamysz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosiniak-Kamysz: 400 mln zł na ochronę miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 14:24
Komisja Trójstronna zajmie się projektem ustawy o ochronie miejsc pracy w okresie spowolnienia gospodarczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie bezrobocie. Minister zapewnia: będzie lepiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 10:00
Spowolnienie gospodarcze ma negatywny wpływ na nasz rynek pracy. Luty był kolejnym miesiącem wzrostu bezrobocia.
rozwiń zwiń