Socjolog prof. Radosław Markowski stwierdził w Jedynce, że "gubi się trochę” w preambule Konstytucji RP. Natomiast wprowadziłby do niej np. zapis o równości.
- Ja już się gubię, kiedy czytam, że jesteśmy wdzięczni za walkę o niepodległość, okupioną ogromnymi ofiarami. Ja nie jestem wdzięczny naszym przodkom za niektóre ofiary, wręcz odwrotnie. Jak bym mógł, to bym ich pod sąd wojskowy pociągnął za ofiary Powstania Warszawskiego, za parę innych (...) To jest wszystko bardzo kontrowersyjne. Tu bym nie wymieniał takich rzeczy - oświadczył. – Brakuje mi w preambule, tego żebyśmy byli światłym narodem, żebyśmy może chcieli przyrodę chronić, zwierzęta – powiedział. - Otworzyłbym się na te nowinki - dodał.
"Wartością konstytucji jest trwałość"
Socjolog pytany, czy potrzebne są zmiany w konstytucji, wyraził opinię, że ustawę zasadniczą trzeba pisać tak, jakby miała obowiązywać na zawsze. - Wartością konstytucji jest jej trwałość – mówił gość Jedynki. Dodał, że Polacy słabo znają swoją konstytucję, w porównaniu np. do Amerykanów.
Zaznaczył, że są różne poglądy na zmianę konstytucji. - Pewne zmiany, w związku z euro, naszym członkostwem w Unii Europejskiej, pozycją Europejskiego Banku Centralnego, są konieczne. Czy konieczne będą inne zmiany – tu wiele osób jest sceptycznych – mówił socjolog.
Radosław Markowski sądzi, że obecna konstytucja ”jest bardzo dobra, elastyczna, pozwala na bardzo wiele”. Uważa, że trzeba skoncentrować się na tym, żeby bardziej współgrały z nią różne akty wykonawcze.
"Kompetencje przeciętnego obywatela w sprawie euro są nikłe"
W związku ze zmianami dotyczącymi waluty, PO proponować miała PiS, żeby zgodził się na zmiany dotyczące euro, a w zamian za to PO zgodzi się na referendum w sprawie euro. Radosław Markowski skomentował, że referenda i demokracja bezpośrednia, po 30-40 latach praktyki, mają ”opłakane skutki”. Zaznaczył, że kompetencje przeciętnego obywatela w zakresie czasu wprowadzenia euro, decyzji o przyjęciu euro, są nikłe. Jego zdaniem tę sprawę należy zostawić ”5-20 wybitnym finansistom i ekonomistom”.
Ocenia, że pomysł obniżenia progu frekwencyjnego w referendum jest bardzo zły. Od 2004 roku PO proponuje okręgi jednomandatowe, zniesienie immunitetu i likwidację Senatu. Markowski sądzi, że na świecie odchodzi się od okręgów jednomandatowych. Socjolog uważa, że Senat można wyspecjalizować, na przykład w kierunku obronności, polityki zagranicznej. Markowski jest przeciw likwidacji immunitetu, namawiałby za to komisje etyczne, żeby łatwiej byłoby go cofnąć.
Gościem audycji był prof. Radosław Markowski (Polska Akademia Nauk, Centrum Badań nad Konstytucją SWPS)
Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz
agkm