Polska emigracja po II wojnie: myśleliśmy, że wrócimy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 08:39
- Tęsknota była ogromna. Cały czas uważaliśmy, że kiedyś wrócimy, że Polska będzie wolna. Oczywiście to były mrzonki - wspomina Marzena Schejbal. Przebywający w Londynie Polacy zaczęli tam organizować sobie życie.
Audio
  • Polscy emigranci pierwszej powojennej fali w Londynie - rozmawia Adam Dąbrowski (Sygnały dnia/Jedynka)
Londyn świętuje zakończenie Ii wojny światowej.
Londyn świętuje zakończenie Ii wojny światowej. Foto: PAP/DPA

W maju 1945 roku w radiu BBC Winston Churchill ogłosił zakończenie wojny. - Od razu się zorientowaliśmy, że Polska nie jest wolna, że trwa okupacja sowiecka - wspomina Marzena Schejbal, prezes Koła AK Londynie, która po pobycie w Niemczech i Włoszech trafiła do Wielkiej Brytanii.

Gdy w Londynie odbyła się parada zwycięstwa, w której maszerowali członkowie walczących narodów, Polaków wśród nich nie było. - Tata z nami stał wśród tłumu wiwatujących i mówił "ja tam powinienem maszerować, ale Anglicy nie pozwolili". Stalinowi by się to mogło nie spodobać - wspomina.

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Polacy w Londynie organizowali sobotnie szkoły, harcerstwo, teatr, parafie. Większość z przywódców wojskowych, polityków i działaczy niepodległościowych nigdy do Polski nie wróciła.

8 maja 1945 zakończyła się II wojna światowa.

Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Adama Dąbrowskiego, w której o swoich powojennych losach opowiadali także Małgorzata Zajączkowska, córka przedwojennego polskiego polityka, i Jan Brodzki, powstaniec warszawski, dziennikarz Wolnej Europy i BBC.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wspomnienie więcej warte niż guzik"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2011 07:00
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło ogólnopolską zbiórkę pamiątek związanych z genezą, przebiegiem i bezpośrednimi konsekwencjami wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Anders i jego armia

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 18:00
- Armia niemiecka zbliżała się coraz bardziej do Moskwy, Stalin był w opałach, chciał sobie zjednać sojuszników, a szczególnie Wielką Brytanię, więc musiał uczynić też pewne ustępstwa do jej koalicjantów - mówi prof. Zbigniew Wawer o motywach przychylności Stalina dla utworzenia Armii Polskiej w ZSRR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Winston Churchill: nietuzinkowy i kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 06:03
- To taki typ przywódcy, który był do zaakceptowania w momencie kryzysu, natomiast potem ten stopień akceptacji wyraźnie malał – mówił historyk Michał Leśniewski.
rozwiń zwiń