Samorządowy Mistrz Języka Polskiego. Urzędnicy piszą klasówkę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2013 08:57
W sobotę w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego urzędnicy z całej Polski przystąpią do konkursu "Samorządowy Mistrz Języka Polskiego". To element akcji społecznej "Mistrz Mowy Polskiej", której patronuje radiowa Jedynka.
Audio
  • Ewa Pytasz o konkursie "Samorządowy Mistrz Języka Polskiego"
Samorządowy Mistrz Języka Polskiego. Urzędnicy piszą klasówkę
Foto: Glow Images/East News

Konkurs organizują Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Rada Języka Polskiego.

- Język urzędowy sprawia coraz większe trudności mieszkańcom. Pisma zwykle są długie, nie są skonstruowane poprawnie, zawierają liczne błędy językowe. Urzędnicy często stosują w swych pismach język napuszony, trudny dla odbiorcy, a przecież pisma urzędowe są niezwykle ważne dla osób, które zwracają się do urzędu o jakieś informacje czy interpretacje. Pismo urzędowe jest bardzo ważne dla osoby, która je otrzymuje i powinno być napisane jasno, poprawnie, uprzejmie - wyjaśniała w "Sygnałach dnia" Ewa Pytasz, dyrektor katowickiego ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Sobotnia "Klasówka", jak i cały konkurs, służyć ma promocji poprawnej polszczyzny urzędowej jako podstawowego narzędzia komunikacji między obywatelami a przedstawicielami władz lokalnych.

- Urzędnicy dostaną do poprawienia pismo, które będzie źle skonstruowane, niezrozumiałe. Będą musieli napisać je tak, żeby zrozumiał je zwykły mieszkaniec miasta, wsi, gminy. Do tego etapu zgłosiło się blisko 60 osób. Następnie w drugim, finałowym etapie do napisania będzie dyktando z języka polskiego. Z tego co wiem, ma być bardzo trudne - mówiła Ewa Pytasz.

W ramach konkursu "Samorządowy Mistrz Języka Polskiego" 13 czerwca w Świdnicy odbędzie się również konkurs krasomówczy dla samorządowców.

Posłuchaj całej rozmowy Daniela Wydrycha i jego gościa.

pg

Zobacz więcej na temat: Dyktando język polski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ogólnopolskie Dyktando 2012. Przeczytaj tekst...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 12:02
Tegoroczne dyktando było bardzo krótkie, bo składało się zaledwie z 45 słów, ale nawet piszący je profesor Bralczyk przyznał, że było szalenie trudne. Jego autor wzorował się trochę na tekstach hip-hopowych. Czy ktoś napisał je bezbłędnie? Okaże się dziś o 15.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ma ortografię w najmniejszym paluszku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 09:51
Jak zostać ortograficznym mistrzem? - Trzeba nad tym przysiąść, popracować ze słownikiem, z dyktandami i mieć wrodzoną intuicję ortograficzną – zwierzał się w "Sygnałach dnia" zwycięzca Dyktanda 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łódź: Rymoliryktando i rap w klubie Wytwórnia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 20:01
Pod dachem łódzkiego klubu Wytwórnia ok. pół tysiąca młodych ludzi wzięło udział w X „Rymoliryktandzie”.
rozwiń zwiń