WF to nuda? Tak myślą polscy uczniowie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 08:29
Brak stroju, niedysponowanie, ból głowy, to tylko niektóre powody zgłaszane przez polskich uczniów, jako powód, by nie ćwiczyć. W niektórych województwach zwolnienia z lekcji WF ma aż 10 proc. uczniów.
Audio
  • Coraz mniej uczniów chętnie uczestniczy w lekcjach wychowania fizycznego - relacja Ewy Sytej (Sygnały dnia/Jedynka)
WF to nuda? Tak myślą polscy uczniowie
Foto: Glow Images/East News

Ostatni raport NIK nie pozostawia złudzeń.  Zdaniem 33 proc. uczniów podstawówek i 21 proc. gimnazjalistów lekcje WF-u są nudne. Narzekają, że na trzy lub cztery godziny wychowania fizycznego tygodniowo bardzo często mają do czynienia z poleceniem "macie piłkę, pograjcie sobie". Nauczyciel zamiast zainteresować, potrafi do ćwiczeń skutecznie zniechęcić. - "Co się tak ciągniesz? Nie możesz szybciej?" Dostawać przez dwie czy cztery godziny takie informacje na swój temat nie jest przyjemne, więc dziecko jakoś próbuje się od tego wymigać - komentuje Patrycja Rzepecka, psycholog i psychoterapeuta dziecięcy.

Ci, którzy nie chcą ćwiczyć w ogóle, przynoszą okresowe zwolnienie z lekcji WF. - To są zwolnienia wystawiane przez lekarzy na semestr, ale zdarzają się też roczne. W szkołach podstawowych korzysta z nich zaledwie 1 proc. uczniów, ale już w szkołach ponadgimnazjalnych przekraczają 10 proc. To dużo - mówi Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy Śląskiego Kuratora Oświaty.

Jak podkreśla Bogumiła Szymańska-Krzemińska, wicedyrektor jednej z warszawskich podstawówek, prócz postawienia uwagi czy jedynki, szkoły nie mają żadnych możliwości zmuszenia dziecka do udziału w lekcji. Jakie uatrakcyjnić lekcje wychowania fizycznego w polskich szkołach? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Ewy Syty.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: dzieci SPORT

Czytaj także

Pozwól dziecku się wyskakać

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 10:59
Tomasz Krzyżaniak (nauczyciel w-f): Od najmłodszych lat zachęcajmy dzieci do uprawiania sportu. Zachęcajmy, a nie zmuszajmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trener bez wiedzy to nie trener

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 08:30
Marcin Dobrzański (AWF): Studenci długo przygotowują się do zawodu trenera, ktoś bez tej wiedzy może zrobić krzywdę dzieciom i młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sportowa ciąża

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 13:11
Jak wybrać odpowiedni moment na macierzyństwo, gdy uprawia się zawodowo sport? Jak pogodzić wychowanie dziecka ze sportowym poświęceniem?
rozwiń zwiń