Nie zaczynajmy porządków od wyrzucania starych papierów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:41
Zostań rodzinnym archiwistą - to hasło akcji antenowej, którą radiowa Jedynka organizuje we współpracy z Archiwami Państwowymi. Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych informacji.
Audio
  • Władysław Stępniak: powinniśmy zachować wszystko to, co uznajemy, że w naszym życiu miało znaczenie (Sygnały dnia/Jedynka)
Nie zaczynajmy porządków od wyrzucania starych papierów
Foto: flickr/ficknoster

Jak ocenić wartość historyczną zbiorów domowych i dlaczego rodzinna historia jest ważna?

Władysław Stępniak, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych zauważa w "Sygnałach dnia", że niemal w każdym, już nawet mniejszym mieście, działają towarzystwa badania historii regionalnej. - Jest coraz więcej miejscowości gminnych, które marzą o tym, żeby posiadać własną monografię - mówi gość radiowej Jedynki. Zauważą, że Archiwa Państwowe nie są w stanie zgromadzić wszystkich dokumentów, jakie powstają.

>>>Akcja antenowa radiowej jedynki i Archiwów Państwowych >>> przeczytaj regulamin

Archiwista zwraca uwagę, że w naszych domach zalegają często bardzo ważne dokumenty. - Powinniśmy zachować wszystko to, co uznajemy, że w naszym życiu miało znaczenie - radzi Władysław Stępniak. Chronione powinny być wszelkie dokumenty potwierdzające nasze umiejętności.

Już teraz uruchomiliśmy specjalny adres internetowy archiwumrodzinne@polskieradio.pl. Do 31 sierpnia czekamy na opisy Państwa pamiątek z przeszłości, zdjęcia i skany dokumentów, mające wartość historyczną. Szczegóły konkursu na stronie internetowej 1 programu Polskiego Radia.

Więcej o naszej akcji znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Rozmawiała Dorota Świerczyńska.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Digitalizacja w Archiwach Polskiego Radia. Tak powstaje radio cyfrowe

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 16:06
Polskie Radio ma w swoich zbiorach dźwiękowych jedną z najbogatszych kolekcji nagrań. Są dokumentem najnowszej historii. Większość jest zapisana na taśmie magnetycznej. W XXI wieku utrudnia to ich odtwarzanie. Aby udostępnić tę kolekcję, Polskie Radio prowadzi ich digitalizację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Warszawie powstaje Archiwum Białoruskie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 10:00
Tę inicjatywę podjął Ośrodek KARTA, który chce, by w przyszłości archiwum działało wszędzie tam, gdzie współpracować z nim zechcą ludzie związani z białoruską ziemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europeana 1989: za każdą pamiątką kryje się historia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 13:53
- Liczymy na wszystkie pamiątki związane z tym przełomowym rokiem. Często sami nie wiemy co kryją strychy, szuflady, bardzo często też zapominamy o tym, co mamy w domu. A wszystkie przedmioty trafią do internetowego archiwum i każdy, bezpłatnie, będzie mógł je obejrzeć - opowiada o wirtualnym archiwum europeana1989.eu Agnieszka Wolak.
rozwiń zwiń