Afganistan: Polacy rozładowali uliczne korki w Ghazni

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 06:24
Wszystko dzięki nowej drodze wybudowanej przez Polaków z Prowincjonalnego Zespołu Odbudowy.
Audio
  • Polskim żołnierzom udało się rozładować uliczne korki w Ghazni w Afganistanie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Afganistan: Polacy rozładowali uliczne korki w Ghazni
Foto: Dariusz Lewtak/PRT

Jak większość miast w Afganistanie, także Ghazni jest gęsto zaludnione, a co za tym idzie zatłoczone. Dzięki pieniądzom z polskiego budżetu żołnierze wybudowali nową drogę z centrum miasta do dzielnicy uchodźców.

Ku zaskoczeniu Polaków, po oddaniu inwestycji okazało się, że droga rozładowała korki w mieście. Szef polskiego zespołu podpułkownik Marek Klimasara dodaje, że wybudowana w szczerym polu droga pozwoliła też na rozwój drobnego biznesu.

- Kiedy dwa lata temu powstawał projekt, była to tylko droga gruntowa. Teraz pokryta jest asfaltem, a obok niej są sklepy i zakłady rzemieślnicze - dodaje ppłk Klimasara.

W ciągu ostatnich pięciu lat polskim żołnierzom udało się wybudować znacznie więcej dróg. Powstały m.in. wschodnia i północna obwodnica Ghazni.

W tym roku polscy żołnierze mają 6 milionów złotych na inwestycje. Pieniądze pochodzą z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

To właśnie od Afganistanu rozpocznie się tegoroczna edycja Lata z Radiem. Kilka dni temu dziennikarze Polskiego Radia zawieźli żołnierzom do bazy w Ghazni fokę - maskotkę programu. 20 czerwca na antenie radiowej Jedynki opowiedzą o tym, jak wygląda codzienne życie polskich żołnierzy w Afganistanie.

Materiał przygotował Wojciech Cegielski.

''mr

Czytaj także

Tegoroczne ”Lato z Radiem” rozpocznie się w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 05:40
20 czerwca na antenie radiowej Jedynki Roman Czejarek i Karolina Rożej poprowadzą specjalne, przedpremierowe wydanie najpopularniejszej audycji radiowej w Polsce, poświęcone polskim żołnierzom służącym w Afganistanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarze "Lata z Radiem" przeszli wojskowe szkolenie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 09:39
Szkolenie podobne do tego, jakie przechodzą żołnierze wyjeżdżający na misje międzynarodowe odbyli dziennikarze "Lata z radiem", którzy 20 czerwca nadadzą przedpremierowe wydanie tej audycji z Afganistanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem w Afganistanie. Czejarek i Rożej na wojskowym szkoleniu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 12:56
Kilka tygodni wyjęte z życia, stosy formalności, wizy, dokumentacja NATO, zgoda Wojska Polskiego. Nikt nie wierzył, że się uda, a jednak. Roman Czejarek i Karolina Rożej dopięli swego i zawieźli wielką pluszową fokę, maskotkę Lata z Radiem 2013 polskim żołnierzom w Afganistanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afganistan: Polacy szkolą miejscowych żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 16:45
4,5 tysiąca miejscowych żołnierzy i policjantów wyszkolili do tej pory polscy żołnierze stacjonujący w Afganistanie. Budowanie nowej afgańskiej armii i policji to najważniejsze zadanie wszystkich sił NATO w tym także Polaków w prowincji Ghazni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej ekstremalne wydanie Lata z Radiem w historii!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 06:00
W tym roku ruszamy trochę wcześniej, ale okazja jest wyjątkowa! Już 20 czerwca na antenie radiowej Jedynki specjalne wydanie najsłynniejszej audycji radiowej: z bazy Ghazni w Afganistanie.
rozwiń zwiń