Kleszcze: nie próbuj pozbywać się ich na własną rękę

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 07:49
Kleszcze są nosicielami dwóch groźnych dla człowieka chorób: bakteryjnej - boreliozy - i wirusowej - odkleszczowego zapalenia opon mózgowych. Często na ryzyko narażamy się, sami próbując usunąć pasożyta.
Audio
  • Sezon na kleszcze: pracownicy pogotowia ostrzegają (Sygnały dnia/Jedynka)
Kleszcze: nie próbuj pozbywać się ich na własną rękę
Foto: H. Krisp/Wikipedia, lic. CC

Tylko w ciągu jednego dnia minionego weekendu w łódzkim pogotowiu przyjęto 30 pacjentów ugryzionych przez kleszcze.

Chirurg Antoni Rapiejko przyznaje, że co roku o tej samej porze obserwuje podobne nasilenie takich przypadków. - Najwięcej ich usuwamy po sobotnich i niedzielnych wyjazdach do lasów, na działki - powiedział w rozmowie z Piotrem Krysztofiakiem.
Iwona Słowińska, adiunkt w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego wyjaśnia, że nie należy wyciągać kleszczy na siłę, byle jak. Absolutnie nie smarujmy ich tłuszczem, gdyż kleszcz, kiedy ma zablokowany dostęp powietrza, będzie się bronił, zwracając zawartość układu pokarmowego. I właśnie w tym momencie jesteśmy narażeni na bakterie i wirusy - powiedziała.
Jak się ubierać, by uniknąć ugryzienia przez kleszcza? Co należy zrobić po powrocie ze spaceru? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Piotra Krysztofiaka.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: borelioza zdrowie

Czytaj także

Grożą nam i naszym pupilom

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 19:17
Wiosna w pełni! Coraz chętniej wyruszamy na wycieczki, spędzamy czas w lasach i na łąkach? Niebezpieczeństwo czyha także w mieście. Jak się ustrzec zagrożenia ze strony kleszczy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krętek borelli i wirusowe zapalenie mózgu - tym zarażają kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 12:18
- Sezon kleszczowy jest bardzo długi. Trwa od marca do listopada. Ciężko wstrzymywać się przez tak długi czas od wejścia do lasu. Trzeba tylko uważać i się zabezpieczać - mówił w Jedynce Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.
rozwiń zwiń