Polona już działa! "Proszę korzystać z kultury jak najczęściej"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 09:08
- Rzadko zdarza nam się powiedzieć, że mamy coś najnowocześniejszego. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że Polona, najnowocześniejsza biblioteka cyfrowa na świecie, jest otwarta - powiedział dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Audio
  • Polona.pl - najnowocześniejsza biblioteka cyfrowa już działa. Zaprasza dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej (Sygnały/dnia)
Screen fragmentu strony głównej Cyfrowej Biblioteki Narodowej - Polona
Screen fragmentu strony głównej Cyfrowej Biblioteki Narodowej - PolonaFoto: polona.pl

- Działaliśmy dwutorowo. Chcieliśmy udostępniać nasze zbiory, a równocześnie przygotowywaliśmy bardzo nowoczesną bibliotekę, korzystając ze współpracy i z komercyjnymi ośrodkami i, przede wszystkim, z ośrodkami z zagranicy - wyjaśnił w "Sygnałach dnia" .

Po trzech latach intensywnej pracy czytelnicy i użytkownicy otrzymują Cyfrową Bibliotekę Narodową - Polonę, dostępną na stronie www.polona.pl. - Mamy w najwyższej rozdzielczości skany rękopisów, czasopism, książek, fotografii, czyli to, czego nie ma żadna biblioteka cyfrowa. Można wejść, obejrzeć do najmniejszego elementu, ściągnąć bezpłatnie, wykorzystać, jak się chce. Można drukować, kopiować, oglądać, przerabiać, wykorzystywać komercyjnie, a nawet zrobić na ich podstawie tatuaż. Zależy nam, by kultura była jak najszerzej rozpropagowana - powiedział dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. W serwisie polona.pl można także budować własną bibliotekę, zaznaczać, oznaczać i dodawać notatki! A biblioteka połączona jest z serwisami społecznościowymi.

- Scyfryzowanych jest już ponad 130 tysięcy dokumentów, z czego około 72 tysięcy dostępnych w Polonie. Kolejne będziemy zamieszczać w tempie 2 tysiące dziennie. Do końca roku chcemy mieć 300 tysięcy - podkreślił w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim. W CBN znalazły się dzieła twórców, od których śmierci upłynęło 70 lat, dostępne w domenie publicznej, a także prace żyjących autorów, którzy udostępnili je na licencji niewyłącznej.

Jak korzystać z czytelni i co w niej można znaleźć? jak zmienia się Biblioteka Narodowa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Biblioteka Narodowa świętuje 85. urodziny!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 12:05
Powołał ją do życia prezydent Ignacy Mościcki. Biblioteka Narodowa rozpoczęła działalność w 1930 roku. Obecnie znajduje się w niej około 9 milionów książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia bez książki? W Polsce to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 09:34
- Czytelnictwo w Polsce ustabilizowało się na niskim poziomie i to jest zła wiadomość. Absolutnym dramatem jest fakt, że nie czytają młodzi - podkreśla dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń