Szukasz przodków? Udaj się wszędzie, nawet do Pradziada

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 07:48
- Szuka się bardzo prosto, mając jakąś wiedzę wyjściową na temat własnej rodziny, jakiegoś faktu historycznego, musimy znaleźć jego potwierdzenie w dokumentach. A tam, z reguły, znajdujemy kolejne informacje, które też musimy potwierdzić - podpowiada Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.
Audio
  • Śladami przodków - relacja Doroty Świerczyńskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
Szukasz przodków? Udaj się wszędzie, nawet do Pradziada
Foto: fot. bkang83/flickr.com (lic. NoDerivs 2.0 Generic - CC BY-ND 2.0)

- Najpierw trzeba się zastanowić co wiemy; imiona i nazwiska przodków, kiedy się urodzili, takie informacje można wziąć na przykład z nagrobków. Jednym słowem trzeba przekopać wszystkie dokumenty rodzinne jakie się posiada i bardzo ważną rzeczą jest odnowienie kontaktów rodzinnych jeśli zaczyna się poszukiwania genealogiczne w obrębie własnej rodziny - opowiada gość radiowej Jedynki.

Zostań rodzinnym archiwistą - weź udział w konkursie >>>>

Jak mówi Magdalena Masłowska w rozmowie z Dorotą Świerczyńską źródłem informacji będą archiwum i placówki kościelne. - Chcąc mieć pełną wiedzę o rodzinie należy odwiedzić wszystkie dostępne miejsca. Część danych znajdziemy w archiwach państwowych, cześć w kościelnych księgach. Aby otrzymać informacje wystarczy złożyć oświadczenie, że szukamy ich do celów genealogicznych - wyjaśniła.

Co ważne - w dzisiejszych oddziałach znajdziemy dane dotyczące miejscowości w ich obecnych granicach. Skąd mamy wiedzieć, gdzie szukać danych sprzed lat? - Do rozwiązywania takich zagadek służy baza danych na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, która nazywa się Pradziad. Tam wpisując nazwę miejscowości dowiadujemy się, gdzie akta są przechowywane - podpowiada Masłowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Doroty Świerczyńskiej.

Więcej o naszej akcji znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europeana 1989: za każdą pamiątką kryje się historia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 13:53
- Liczymy na wszystkie pamiątki związane z tym przełomowym rokiem. Często sami nie wiemy co kryją strychy, szuflady, bardzo często też zapominamy o tym, co mamy w domu. A wszystkie przedmioty trafią do internetowego archiwum i każdy, bezpłatnie, będzie mógł je obejrzeć - opowiada o wirtualnym archiwum europeana1989.eu Agnieszka Wolak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie zaczynajmy porządków od wyrzucania starych papierów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:41
Zostań rodzinnym archiwistą - to hasło akcji antenowej, którą radiowa Jedynka organizuje we współpracy z Archiwami Państwowymi. Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych informacji.
rozwiń zwiń