X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szukasz przodków? Udaj się wszędzie, nawet do Pradziada

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 07:48
- Szuka się bardzo prosto, mając jakąś wiedzę wyjściową na temat własnej rodziny, jakiegoś faktu historycznego, musimy znaleźć jego potwierdzenie w dokumentach. A tam, z reguły, znajdujemy kolejne informacje, które też musimy potwierdzić - podpowiada Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m. st. Warszawy.
Audio
  • Śladami przodków - relacja Doroty Świerczyńskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
Szukasz przodków? Udaj się wszędzie, nawet do Pradziada
Foto: fot. bkang83/flickr.com (lic. NoDerivs 2.0 Generic - CC BY-ND 2.0)

- Najpierw trzeba się zastanowić co wiemy; imiona i nazwiska przodków, kiedy się urodzili, takie informacje można wziąć na przykład z nagrobków. Jednym słowem trzeba przekopać wszystkie dokumenty rodzinne jakie się posiada i bardzo ważną rzeczą jest odnowienie kontaktów rodzinnych jeśli zaczyna się poszukiwania genealogiczne w obrębie własnej rodziny - opowiada gość radiowej Jedynki.

Zostań rodzinnym archiwistą - weź udział w konkursie >>>>

Jak mówi Magdalena Masłowska w rozmowie z Dorotą Świerczyńską źródłem informacji będą archiwum i placówki kościelne. - Chcąc mieć pełną wiedzę o rodzinie należy odwiedzić wszystkie dostępne miejsca. Część danych znajdziemy w archiwach państwowych, cześć w kościelnych księgach. Aby otrzymać informacje wystarczy złożyć oświadczenie, że szukamy ich do celów genealogicznych - wyjaśniła.

Co ważne - w dzisiejszych oddziałach znajdziemy dane dotyczące miejscowości w ich obecnych granicach. Skąd mamy wiedzieć, gdzie szukać danych sprzed lat? - Do rozwiązywania takich zagadek służy baza danych na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, która nazywa się Pradziad. Tam wpisując nazwę miejscowości dowiadujemy się, gdzie akta są przechowywane - podpowiada Masłowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Doroty Świerczyńskiej.

Więcej o naszej akcji znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europeana 1989: za każdą pamiątką kryje się historia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 13:53
- Liczymy na wszystkie pamiątki związane z tym przełomowym rokiem. Często sami nie wiemy co kryją strychy, szuflady, bardzo często też zapominamy o tym, co mamy w domu. A wszystkie przedmioty trafią do internetowego archiwum i każdy, bezpłatnie, będzie mógł je obejrzeć - opowiada o wirtualnym archiwum europeana1989.eu Agnieszka Wolak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie zaczynajmy porządków od wyrzucania starych papierów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:41
Zostań rodzinnym archiwistą - to hasło akcji antenowej, którą radiowa Jedynka organizuje we współpracy z Archiwami Państwowymi. Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych informacji.
rozwiń zwiń