Festiwal Kultury Żydowskiej: "Czyńmy pokój między sobą"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 09:10
- Ten festiwal z założenia jest nieustannym procesem edukacyjnym. My nie tylko uczymy historii, nie tylko odnosimy się do tradycji, najbardziej interesuje nas życie - mówił w "Sygnałach dnia" Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Audio
  • - Jedność wyraża nasze pragnienia - o tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej rozmawiają Janusz Makuch i Paweł Kowalewski (sygnały dnia/Jedynka)
  • W nocy z soboty na niedzielę - koncert Szalom na Szerokiej. - Pokażemy nowe oblicza kultury żydowskiej - zaprasza Robert Gądek z biura festiwalowego (Lato z Radiem/Jedynka)
Ze studia w Cheder Cafe dla Jedynki nadają Magda Mikołajczuk, Janusz Makuch, Paweł Kowalewski (L)
Ze studia w Cheder Cafe dla Jedynki nadają Magda Mikołajczuk, Janusz Makuch, Paweł Kowalewski (L)Foto: Festiwal Kultury Żydowskiej

Jeszcze do niedzieli, 7 lipca, w Krakowie trwa 23. Festiwal Kultury Żydowskiej . Radiowa Jedynka, jako patron medialny wydarzenia, nadaje z festiwalu >>>

W tym roku mija 25 lat od pierwszej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Zmieniają się polityczne porządki, czasy, ale jedno się nie zmienia - FKŻ jest celebracją życia. - Ten festiwal jest festiwalem żydowskiego życia, takiego, jakim ono jest dziś w Izraelu, w Stanach Zjednoczonych, w Polsce, w Europie, we wszystkich zakątkach świata. Nie jest prawdą, że 6 okropnych lat Zagłady zniszczyła kulturę żydowską. Ona się odrodziła i my pokazujemy współczesną kulturę żydowską taką, jaką ona jest dzisiaj i jaką będzie jutro - podkreślił współzałożyciel i dyrektor festiwalu Janusz Makuch.

W czasie festiwalowych dni w Krakowie odbywają się wykłady, wystawy i warsztaty artystyczne, można nauczyć się żydowskich tańców i spróbować tradycyjnych potraw. W programie znajdują się zarówno artyści, którzy sami zgłosili chęć uczestnictwa, jak i odkryci przez organizatorów. - Zespół Diwan Saz usłyszeliśmy pod murami starego miasta w Jerozolimie. Koncert nas urzekł i zdecydowaliśmy, że muszą zabrzmieć w Krakowie - opowiada o muzycznym odkryciu szef programu wolontariackiego festiwalu Paweł Kowalewski.

> Muzułmanin i rabin w jednym zespole. "Gdy grasz pozostają tylko dobre wibracje" - mówi muzyk Diwan Saz >>>>

Przesłaniem zespołu jest szerzenie porozumienia i pokoju. - Ja, jako syjonista, nie mam najmniejszego problemu z tym, by na FKŻ obok siebie, na jednej scenie, do jednego mikrofonu śpiewali przedstawiciele dwóch różnych kultur, żyd i muzułmanin. Ta jedność, która wszystkich ujęła za serce, wyraża nasze pragnienia, by na ziemi Izraela zapanował pokój - podkreśla Janusz Makuch w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy i śledzenia kolejnych relacji z Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asZ)

Czytaj także

Jerozolima w Krakowie - "7@nite. Synagogi nocą"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 20:25
Tegoroczna edycja imprezy "7@nite. Synagogi nocą" skupia się na mieście, które można nazwać na 70 różnych sposobów. Jerozolimie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków: "Projekt Pamięć" w Żydowskim Muzeum Galicja

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 12:52
Portrety z wizerunkiem żydowskiego chłopca Kalmana, który zginął w czasie II wojny światowej, można od wtorku oglądać na wystawie "Projekt Pamięć" w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Autorką obrazów jest Roz Jacobs, Amerykanka o polskich i żydowskich korzeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej: słuchaj relacji w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 08:21
W Krakowie trwa 23. Festiwal Kultury Żydowskiej. Do tej pory można było m.in. wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez rabina Dovida Tsapa nazywanego "kabalistycznym deskorolkowcem". Relacje z imprezy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzułmanin i rabin w jednym zespole. "Gdy grasz pozostają tylko dobre wibracje"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 15:19
- Zespół Diwan Saz, zapraszając do współpracy przedstawicieli różnych kultur i krajów udowadnia, że muzyka jest najlepszym nośnikiem porozumienia i pokoju - zapowiada Magda Mikołajczuk koncerty Festiwalu Kultury Żydowskiej.
rozwiń zwiń