Archiwa niczym skarby - bez rękawiczek nie podchodź

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 09:00
Listy pradziadka, świadectwa szkolne, stare zdjęcia - niezależnie czy dostałeś je w spadku, czy znalazłeś na strychu - o takie znaleziska warto zadbać.
Audio
  • Zostań rodzinnym archiwistą - Anna Czajka radzi jak przechowywać archiwalia (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikimedia Commons

Anna Czajka z Centralnego Laboratorium Konserwacji Archiwaliów podkreśla, że wszelkie dokumenty należy bezpiecznie wydobyć z miejsca, gdzie były ukryte. - Jeśli zauważymy czarne lub zielonkawe plamy, naloty, zacieki włóżmy maseczkę chirurgiczną i zwykłe jednorazowe rękawiczki. Nie otwierajmy okna, bo powiew może roznieść zarodniki po całym pomieszczeniu.

Więcej o naszej akcji znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą>>>

- Warto te dokumenty podzielić, bo inaczej przechowujemy zdjęcia, inaczej papier. Do przechowania naszych dokumentów zawiniętych w specjalną obwolutę zalecałabym kupienie pudła wykonanego ze specjalnych tektur zawierających substancje alkaliczne - radzi w rozmowie z Dorotą Świerczyńską.

>>> Przeczytaj regulamin akcji antenowej

Czy dokumenty można dezynfekować? Kiedy warto je przechowywać w lodówce, a dlaczego foliowe koszulki nie są dobrym rozwiązaniem? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie zaczynajmy porządków od wyrzucania starych papierów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:41
Zostań rodzinnym archiwistą - to hasło akcji antenowej, którą radiowa Jedynka organizuje we współpracy z Archiwami Państwowymi. Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych informacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwum rodzinne z wielką historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 13:58
Archiwum rodowe rodziny Walewskich, do której należała Maria Walewska, znana z romansu z Napoleonem Bonapartem, zostało przekazane w depozyt Archiwum Państwowemu w Łodzi. To niezwykłe wprost archiwum i ma niezwykłą historię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do archiwum po emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 08:08
Ponad 37 kilometrów bieżących akt po zlikwidowanych zakładach pracy w okresie przełomu ustrojowego przejęły archiwa państwowe do końca ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rodzinnych listów powstała książka i monodram

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 08:28
Rodzinne archiwum może być inspiracją do napisania książki. Takie archiwum, przekazywane od trzech pokoleń, ma w domu Małgorzata Karolina Piekarska. Na 90 metrach niemal wszędzie można zobaczyć eksponaty muzeum domowego.
rozwiń zwiń