GIODO - będzie międzynarodowa konwencja o ochronie danych osobowych po PRISM?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 09:19
- Rada Europy próbuje promować swoją konwencję, Konwencję 108 Rady Europy, istniejącą już od kilkudziesięciu lat jako standard, który powinien być przyjmowany nie tylko w Europie, ale też poza Europą - powiedział Wojciech Rafał Wiewiórowski (GIODO).
Audio
  • GIODO: Mam nadzieję, że żaden z istniejących w Polsce kościołów i związków wyznaniowych nie odmówi współpracy (Sygnały dnia/Jedynka)
Wojciech Wiewiórowski
Wojciech WiewiórowskiFoto: PR/W. Kusiński

We wrześniu w Warszawie odbędzie się 35. Międzynarodowa Konferencja Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności - "Prywatność: Przewodnik Po Zagmatwanym Świecie".

Wojciech Rafał Wiewiórowski (GIODO) przyznał w radiowej Jedynce, że rzeczywistość dzisiejszego świata, szczególnie rzeczywistość internetowa, jest zagmatwana. - Często musimy w jednym miejscu w sieci łączyć ze sobą porządki prawne kilku krajów, systemy polityczne i podejścia do ochrony praw człowieka z różnych stron świata. Ostatnie skandale z systemem PRISM czy TEMPORA pokazują, że demokratyczne działania różnych instytucji zaczynają przypominać działania, które kiedyś uważaliśmy za skrajną inwigilację prowadzoną przez reżimy totalitarne - powiedział generalny inspektor ochrony danych osobowych.
Jak podkreślił w "Sygnałach dnia" rzecznicy z różnych krajów spotykają się regularnie, a tym razem spróbują się zastanowić na ile codzienna współpraca jest możliwa i czy da się stworzyć wspólne ramy prawne. - Mamy już  dwa pierwsze kraje pozaeuropejskie, które do niej przystąpiły do Konwencji 108: Urugwaj i decydowane są sprawy, jeżeli chodzi o Maroko. I ciekawa informacja z ostatnich dni, kwestia globalnej międzynarodowej konwencji czy też protokołu dotyczącego ochrony danych osobowych trafia na agendę polityków niemieckich - dodał.

Wiewiórowski komentował w radiowej Jedynce także orzeczenie Naczelnego Sadu Administracyjnego, które zezwala GIODO kontrolować dane gromadzone przez kościoły i dane osobowe. - Sąd uznał, że gdy dotyczy to osób, które nie należą już do związku wyznaniowego czy kościoła generalny inspektor ma możliwość wydawania decyzji i przeprowadzania inspekcji. Problemem, który pozostaje, a który będzie musiał podejmować GIODO jest to, kiedy osoba występuje z kościoła lub związku wyznaniowego - wyjaśnił w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim. Inspektor ma nadzieję, że żaden z istniejących w Polsce kościołów i związków wyznaniowych nie odmówi współpracy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

>>>Tekst calej rozmowy

Czytaj także

GIODO: pracodawca nie może pytać o karalność

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 08:37
- Pracodawca nie może dochodzić tego, czy osoba, którą chce zatrudnić, jest karana – mówił w "Sygnałach Dnia" Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baza danych o pacjencie niesie zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 15:47
Tajemnica lekarska opierała się na zaufaniu między pacjentem i lekarzem. Teraz wszystkie informacje trafią do bazy w sieci. Zagrożeniom z tym związanym chce się przyjrzeć GIODO w dniu ochrony danych osobowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uważaj na dane w smartfonie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2013 16:00
Oficjalnie „darmowe” aplikacje też często służą pozyskaniu informacji z telefonu – przestrzega Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera PRISM. Snowden ucieka do Moskwy przed ekstradycją

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2013 14:12
Edward Snowden opuścił Hongkong i leci do stolicy Rosji. Władze USA wydały w sobotę wniosek o aresztowanie 29-latka.
rozwiń zwiń