Andrzej Siezieniewski: Opłata audiowizualna? Najlepiej już od 1 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 09:23
- Dziś nie trzeba posiadać odbiornika radiowego i telewizyjnego, żeby być słuchaczem i telewidzem. W związku z tym wprowadzenie opłaty audiowizualnej będzie oddawało rzeczywistą sytuacją, w jakiej znajdują się dziś media - mówił w Jedynce Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia.
Audio
  • Andrzej Siezieniewski o opłacie audiowizualnej i cyfryzacji Polskiego Radia (Sygnały dnia/Jedynka)
Andrzej Siezieniewski
Andrzej SiezieniewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zastąpienie abonamentu RTV opłatą audiowizualną przewiduje nowa ustawa o radiofonii i telewizji. Prace nad jej założeniami, jak informował w środę w Jedynce minister kultury Bogdan Zdrojewski, zostały już zakończone. Od września projekt ma być procedowany w Sejmie.

- Z naszego punktu widzenia optymalne byłoby wejście nowej ustawy medialnej w życie od 1 stycznia 2014 roku. Jeżeli będą kłopoty z dotrzymaniem tej daty, wówczas przed nami jeszcze rok 2014. Rok, gdzie znak zapytania dotyczący finansowania będzie istotnie utrudniał nam bieżącą działalność - tłumaczył w "Sygnałach dnia" Andrzej Siezieniewski.

Prezes Polskiego Radia podkreślał, że opłata audiowizualna będzie "znacząco niższa" niż dotychczasowa opłata abonamentowa. Przy tej okazji wspomniał również o dyskusji jaka toczy się na temat udziału mediów publicznych w rynku reklam w warunkach nowej ustawy medialnej.

- Czy ten udział pozostanie na dotychczasowym poziomie, czyli będzie rywalizacja między mediami komercyjnymi a publicznymi o udział w rynku reklamowym jako istotnym źródle utrzymania mediów publicznych. Czy też podstawy finansowe będą na tyle stabilne, żeby rozmawiać na przykład o ograniczeniach reklamowych, za czym ja się osobiście opowiadam - mówił Andrzej Siezieniewski.

Jeszcze w tym roku rozpocząć ma się z kolei proces cyfryzacji Polskiego Radia. - Wyznaczyliśmy sobie datę 1 października jako datę uruchomienia dwóch pierwszych allotmentów, czyli urządzeń zapewniających docieranie tego sygnału na multipleksie w regionach warszawskim i katowickim - zdradził Andrzej Siezieniewski.

Dla słuchaczy przejście na odbiór cyfrowy wiązać będzie się z wymianą radioodbiorników. - Dziś koszt takiego sprzętu w Europie Zachodniej to około 80-100 euro. Proces cyfryzacji rozłoży się u nas jednak na 3-4 lata, więc te ceny powinny zmieścić się w granicach 100 złotych - stwierdził prezes Polskiego Radia.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

pg

>>>Zapis całej rozmowy z prezesem Zarządu Polskiego Radia

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia ruszy jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 11:20
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak poinformował, że sygnał cyfrowy dotrze na początek do mieszkańców aglomeracji warszawskiej i katowickiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opłata za radio i TV ma być niższa

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 08:03
Prace nad założeniami nowej ustawy medialnej zostały zakończone. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zakomunikował, że te założenia przedłożył marszałek Sejmu. Przewiduje się zastąpienie abonamentu RTV opłatą audiowizualną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Dworak: w mediach publicznych powinno być więcej poważnej debaty i mniej reklam

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 13:35
- Media publiczne powinny być bardziej misyjne. Nawet jeśli stracą trochę słuchaczy to zostaną ci, którzy chcą poważnie rozmawiać o Polsce - mówił w Jedynce Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.
rozwiń zwiń