Jak zadbać o stare dokumenty?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 11:29
Jedynka i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w antenowej akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii. Ale najpierw podpowiadamy, jak postępować ze starymi dokumentami.
Audio
  • Zostań archiwistą rodzinnym. Radzimy, jak obchodzić się ze starymi dokumentami (Sygnały Dnia/ Jedynka)
Jak zadbać o stare dokumenty?
Foto: Glow Images/ East News

Często zdarza się, że znajdujemy zamokłe, albo wilgotne dokumenty. Jak je suszyć? Grzegorz Welik dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach radzi suszyć je bardzo łagodnie. – A więc nie suszarką do włosów czy farelką, ale przełożyć np. bibułką i położyć w przewiewnym miejscu. Natomiast ewentualną pleśń można delikatnie zetrzeć gumką, ale w razie większych problemów lepiej zwrócić się do fachowców  – radził Grzegorz Welik.

Kiedy dokumenty są porwane można je skleić, ale nie taśmą klejącą. Natomiast stare fotografie najlepiej oglądać w bawełnianych rękawiczkach. Więcej przydatnych porad usłyszeć można w materiale, który przygotowała Dorota Świerczyńska.

Pierwszy program Polskiego Radia i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". W szczególności do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii. Czekamy na opisy pamiątek z przeszłości Państwa rodziny. Zdjęcia i skany dokumentów prosimy przysyłać na adres internetowy: archiwumrodzinne@polskieradio.pl

Więcej o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". Kisielany-Żmichy dały przykład

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 10:46
W okresie 20-lecia międzywojennego Kisielany-Żmichy niedaleko Siedlec były znanym letniskiem. Właśnie tam 3 lata temu pojawił się pomysł, by zebrać od mieszkańców stare fotografie i zorganizować wystawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". O domowe fotografie trzeba zadbać

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 09:32
W domowych archiwach przechowujemy stare, często jeszcze z początku XX wieku fotografie. W radiowej Jedynce radzimy jak zadbać, żeby zachowały się jak najdłużej i nie wyblakły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań rodzinnym archiwistą i podtrzymuj tradycję

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 14:18
Ponad 40 listów napisanych przez pradziadka do prababci ma w swoim domu Małgorzata Karolina Piekarska. Jest to niezwykle cenna pamiątka, bo obrazuje ich wielką miłość, a także czasy, w których żyli.
rozwiń zwiń