Zmowa cenowa? Marek Sawicki: szeryf Ziobro powinien zadziałać bardziej zdecydowanie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 07:22
Zdaniem gościa "Sygnałów dnia" byłego ministra rolnictwa Marka Sawickiego największa zmowa cenowa na zboża występuje na giełdach w Paryżu i w Chicago.
Audio
  • Marek Sawicki: szeryf Ziobro powinien zadziałać bardziej zdecydowanie ws. zmowy cenowej (Jedynka/Sygnały dnia)
Marek Sawicki
Marek SawickiFoto: W. Kusiński/PR

W związku ze spadkiem cen zbóż lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro napisał do premiera list. Apeluje w nim o skontrolowanie przez ABW, czy na rynku zbóż i rzepaku nie doszło do zmowy cenowej.

Marek Sawicki przypomniał, że gdy był ministrem rolnictwa, a prezydencję w G20 miała Francja, to  zwracał uwagę, by podnieść sprawę spekulacji na rynkach światowych. - W roku 2008 pszenica na rynkach światowych została sprzedana piętnaście razy, a przemieściła swoje składowanie zaledwie w 15 proc. - powiedział Sawicki.

Jego zdaniem wyraźnie było widać, że na zbożu, podobnie jak na innych surowcach np. ropie, węglu i złocie prowadzi się duże spekulacje finansowe.- Proponowałem proste rozwiązanie. Jeśli jest transakcja, to powinien być obowiązek przemieszczenia produktu do kontrahenta. Wtedy nie byłoby spekulacji. Nie podjęła tego Francja, ani żaden członek G20 - powiedział Sawicki.

Zdaniem Sawickiego były minister Zbigniew Ziobro niepotrzebnie próbuje wskazać, że za niskie ceny winni są przetwórcy jak np. Elewarr, a "rolnicy powinni wziąć kosy na sztorc i zaczynamy wewnętrzną wojnę". - Tu rolnicy muszą wchodzić w powiązania kapitałowe. Jako współwłaściciele zakładów przetwórczych przestaliby słuchać podpowiedzi i wzajemnych napuszczeń. Jako gospodarze całego cyklu od pola do stołu, gospodarowaliby znacznie sprawniej - powiedział Sawicki.

Z Markiem Sawickim rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Ziobro: premier nie powinien być bierny ws. cen zbóż i rzepaku

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 17:13
Solidarna Polska oczekuje, że premier zleci Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego śledztwo, które miałoby na celu wyjaśnienie sprawy niskich cen na rynku skupu zbóż i rzepaku.
rozwiń zwiń