X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak ochronić się przed hejterami? GIODO radzi

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 09:35
- Żeby wytoczyć proces komuś, kto atakuje nas w internecie, potrzebujemy jego danych osobowych. Jeśli nie udostępni ich dostarczyciel usług internetowych, pomóc może GIODO - powiedział w Jedynce dr Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
Audio
  • Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych o internetowych hejterach (Sygnały Dnia/Jedynka)
Jak ochronić się przed hejterami? GIODO radzi
Foto: Glow Images/East News

Wojciech Wiewiórowski skomentował w Sygnałach Dnia precedensowe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego sprzed kilku dni. Zgodnie z nim każda osoba fizyczna oraz firma, która wykaże, że jest to niezbędne dla ochrony jej dobrego imienia, może żądać ujawnienia danych użytkowników forów internetowych. Chodzi o przypadki tzw. ataków hejterów.

- To nie jest taki dramatyczny przełom, jak to przedstawiano w prasie w ostatnich dniach, z tego powodu, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych wydaje decyzje w takich sprawach już od kilku lat - powiedział Wiewiórowski.

Wiewiórowski wyjaśnił, że osoba atakowana w internecie ma dwie drogi postępowania. - Jeżeli to spełnia znamiona przestępstwa, to wówczas przy pomocy policji prowadzone jest postępowanie, można otrzymać dane tej osoby, która takiego wpisu dokonała - wyjaśnia GIODO. Natomiast jeśli ataku nie można uznać za przestępstwo, osoba atakowana zostaje sama. Jedyną drogą dochodzenia jej praw jest wytoczenie procesu cywilnego. Do tego potrzeba jednak wiedzieć, kogo pozywamy.

Wojciech Wiewiórowski tłumaczy, że w takiej sytuacji należy najpierw zwrócić się do dostarczyciela usług internetowych. Jeśli on odmówi udostępnienia danych, pomóc może Generalny Inspektor Danych Osobowych. Zadecyduje, czy w danym przypadku chodzi faktycznie o wytoczenie procesu, czy o zwykłą ciekawość atakowanej osoby.

Uzyskane w ten sposób dane mogą okazać się jednak niewystarczające. Użytkownik może bowiem zostawiać po sobie bardzo mało śladów w internecie. Jak podkreśla Wiewiórowski, tacy doświadczeni internauci rzadko jednak tracą czas na dokonywanie głupich wpisów. - To jest tak naprawdę działanie chuligańskie i większość osób, które wpadają jako hejterzy, to są początkowi użytkownicy internetu, albo ci, którzy przypadkowo tego internetu używają - podsumował Wiewiórowski.

Z Wojciechem Wiewiórowskim rozmawiał Daniel Wydrych.

bk

>>>Zapis całej rozmowy

Zobacz więcej na temat: dane osobowe GIODO internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GIODO - będzie międzynarodowa konwencja o ochronie danych osobowych po PRISM?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 09:19
- Rada Europy próbuje promować swoją konwencję, Konwencję 108 Rady Europy, istniejącą już od kilkudziesięciu lat jako standard, który powinien być przyjmowany nie tylko w Europie, ale też poza Europą - powiedział Wojciech Rafał Wiewiórowski (GIODO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół łamie prawo? GIODO rusza na kontrole

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 13:16
Inspektorzy danych osobowych wchodzą do kościołów. Mają sprawdzać czy dane tych, którzy opuścili ich szeregi, są nadal przetwarzane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zastanów się zanim podasz w sklepie swój kod pocztowy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 09:35
Od pewnego czasu coraz częściej proszą o nie kasjerzy podczas płacenia za zakupy w dużych sieciach handlowych.
rozwiń zwiń