To ostatni gwizdek, by nadesłać zgłoszenie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 10:24
W sobotę 31 sierpnia upływa termin nadsyłania zgłoszeń do akcji radiowej Jedynki oraz Archiwów Państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą". Czekamy na opisy pamiątek z przeszłości Państwa rodziny.
Audio
  • Zostań rodzinnym archiwistą (Sygnały dnia/Jedynka)
Dynasy w Warszawie - panie z dziećmi na ślizgawce, początek XX wieku
Dynasy w Warszawie - panie z dziećmi na ślizgawce, początek XX wieku Foto: Zdzisław Marcinkowski, ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

Archiwum rodzinne to nasze osobiste pamiątki z przeszłości. Zbiór różnych materiałów, które powstawały podczas całego naszego życia. Są to dokumenty wytworzone przez nas, ale również przez różne instytucje, ale dotyczące naszej osoby, czy naszej rodziny. - Świadectwo urodzenia, świadectwa szkolne, dyplomy, czy notatki, materiały dotyczące naszych zainteresowań - wylicza Robert Górski z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
Takie dokumenty mogą się przydać naszym potomkom albo mogą być przedmiotem badań naukowych. Tak jak w przypadku Ignacego Jana Paderewskiego. To jego rodzinne pamiątki stanowią największy zbiór w Archiwach Państwowych.

>>> Przeczytaj regulamin akcji antenowej
Należy pamiętać, że czas powoduje, iż dokumenty niszczeją. Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych ostrzega, że w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie zakonserwować np. żółknącego papieru. - Wszelkie próby nalepiania czy klejenia zabezpieczą go na chwilę, ale mogą też pogłębić warstwę degradacji tego dokumentu - mówi w radiowej Jedynce. Radzi: jeśli nie chcemy pewnych dokumentów zachować, to nie powinniśmy ich bezmyślnie niszczyć. Takie materiały można przekazać do archiwum państwowego, a jeśli nie ma takiego w pobliżu, to do najbliższej biblioteki.
Radiowa Jedynka i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". Zachęcamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego i przesłania nam najciekawszych historii, a także skanów rodzinnych dokumentów.

Prosimy je przysyłać na adres internetowy: archiwumrodzinne@polskieradio.pl Przypominamy, że nagrodą główną jest publikacja pięciu najciekawszych archiwów. Finał konkursu 14 września.

Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>
Przygotowała Dorota Świerczyńska.
(ag)

logotyp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zostań rodzinnym archiwistą". O domowe fotografie trzeba zadbać

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 09:32
W domowych archiwach przechowujemy stare, często jeszcze z początku XX wieku fotografie. W radiowej Jedynce radzimy jak zadbać, żeby zachowały się jak najdłużej i nie wyblakły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zadbać o stare dokumenty?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 11:29
Jedynka i Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w antenowej akcji "Zostań rodzinnym archiwistą". Zapraszamy do zainteresowania się swoimi korzeniami, stworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego, a potem przesłania nam najciekawszych historii. Ale najpierw podpowiadamy, jak postępować ze starymi dokumentami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zostań archiwistą. Nawet stare rachunki są ważne

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 09:41
Kapsułę czasu zakopaną niedaleko Teatru Polskiego w Szczecinie odkryli kilka dni temu robotnicy remontujący jeden z budynków. W metalowej tubie znaleziono dokumenty oraz pieniądze ukryte prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel, aby nie podejmować decyzji w imieniu przyszłych pokoleń!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 14:56
Elektronika zmienia nasze życie. Coraz rzadziej ludzie piszą listy czy pamiętniki, rzadko robi się tradycyjne zdjęcia. Co w takim razie pozostanie po nas dla przyszłych pokoleń, jeśli wyrzucimy nawet te - coraz mniej liczne - rodzinne pamiatki, które jeszcze mamy?
rozwiń zwiń