X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zostań rodzinnym archiwistą". Znamy laureatów konkursu!

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 08:44
- Nagrodzone zostały prace, które w pełni obrazują możliwości archiwów rodzinnych. Oprócz fotografii są tam również materiały pamiętnikarskie, wspomnienia, przeróżne dokumenty, a nawet zdjęcia nagrobków i odznaczeń - mówił w Jedynce dr Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach.
Audio
  • Dr Grzegorz Welik i Mariusz Olczak o zakończonym konkursie w ramach akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" (Sygnały dnia/Jedynka)
Felicjan Kępiński,  astronom, założyciel i kierownik obserwatorium astronomicznego Politechniki Warszawskiej z rodziną, lata dwudzieste XX wieku
Felicjan Kępiński, astronom, założyciel i kierownik obserwatorium astronomicznego Politechniki Warszawskiej z rodziną, lata dwudzieste XX wiekuFoto: Z. Marcinkowski/ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

Wspólna akcja radiowej Jedynki i Archiwów Państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą" ruszyła 8 czerwca. Po ponad trzech miesiącach poznaliśmy piątkę laureatów. Są nimi: Monika Agopsowicz i Władysław Deńca ("Archiwum ormiańskiej rodziny"), Zbigniew Zimny ("Moje wspomnienia"), Anita Golańska ("Harmonia w Chaosie"), Maria Romanowska ("Tryptyk czcionką malowany") oraz Aldona Młynarczuk ("Topolniccy Herbu SAS"). Wyróżnienia otrzymali natomiast Eugeniusz Bałamącek, Adam Trzciński, Krystyna Krzyżanowska i Justyna Trojanowska.

- Dzieje Polski były dosyć kręte i obfitowały także w różnego rodzaju tragiczne wydarzenia. Tym, co łączy większość nagrodzonych archiwów, jest element martyrologiczny, a więc Syberia, zesłania, różnego rodzaju wielkie perypetie, czy migracje - tłumaczył w "Sygnałach dnia" dr Grzegorz Welik.

Łącznie nadesłano blisko sto prac konkursowych. - Sukces naszej akcji jest mierzony nie tylko tą liczbą, ale również zainteresowaniem, o którym informacje docierają do Archiwów. Po wysłuchaniu audycji ludzie do nas dzwonią, często też  przekazują nam materiały z archiwów rodzinnych do oceny - podkreślał dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach.

Należy docenić trud, jaki każdy z uczestników włożył w stworzenie rodzinnego archiwum. - Te prace to wynik poszukiwań w historii rodzin, czasami prowadzonych od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, oraz pracy osób, które na sygnał dany przez Polskie Radio dopiero przystąpiły do poszukiwań. Pojechały one do swoich rodzin, u których odkrywały ciekawe dokumenty, fotografie i inne materiały archiwalne - mówił Mariusz Olczak, kierownik wydziału Archiwów Społecznych w Archiwum Akt Nowych.

Nagrodzone archiwa będą prezentowane na antenie Jedynki przez pięć kolejnych sobót. Finał akcji antenowej nastąpi natomiast 26 października, w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

Więcej informacji o naszej akcji oraz audycje o archiwach rodzinnych znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zostań archiwistą. Nawet stare rachunki są ważne

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 09:41
Kapsułę czasu zakopaną niedaleko Teatru Polskiego w Szczecinie odkryli kilka dni temu robotnicy remontujący jeden z budynków. W metalowej tubie znaleziono dokumenty oraz pieniądze ukryte prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel, aby nie podejmować decyzji w imieniu przyszłych pokoleń!

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 14:56
Elektronika zmienia nasze życie. Coraz rzadziej ludzie piszą listy czy pamiętniki, rzadko robi się tradycyjne zdjęcia. Co w takim razie pozostanie po nas dla przyszłych pokoleń, jeśli wyrzucimy nawet te - coraz mniej liczne - rodzinne pamiatki, które jeszcze mamy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genealogia rodu Radziwiłłów. Ich mityczni przodkowie pochodzą spod Troi

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 13:26
574 metry bieżące archiwów rodzinnych i rodowych posiada Archiwum Narodowe w Krakowie. Wśród nich między innymi Radziwiłłów, Sanguszków, Potockich i Lanckorońskich.
rozwiń zwiń