Dni Pamięci Pawiaka 2013. Wśród więźniów były nawet niemowlęta

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 08:48
- W czasie okupacji byli tu przede wszystkim więźniowie polityczni, ale zdarzało się, że również trafiali tutaj mieszkańcy Warszawy lub okolicznych miejscowości z łapanek - mówiła w Jedynce Joanna Gierczyńska z Muzeum Więzienia Pawiak.
Audio
  • Dni Pamięci Pawiaka 2013 - materiał Doroty Świerczyńskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
Pawiak  położone w samym centrum Warszawy więzienie śledcze. Zostało zbudowane w latach 1830-1836 według projektu znanego warszawskiego architekta Henryka Marconiego
Pawiak – położone w samym centrum Warszawy więzienie śledcze. Zostało zbudowane w latach 1830-1836 według projektu znanego warszawskiego architekta Henryka MarconiegoFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Kultywowaniu pamięci o martyrologii i bohaterstwie osób osadzonych w dawnym warszawskim więzieniu na Pawiaku służą Dni Pamięci Pawiaka. Organizowane już od kilkunastu lat, w tym roku potrwają od 2 do 5 października.

Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim >>>

Okryte bardzo złą sławą wiezienie zbudowano w latach 30. XIX wieku między ulicami Dzielną a Pawią w Warszawie (stąd nazwa "Pawiak"). W czasie okupacji hitlerowskiej było ono największym więzieniem w całym Generalnym Gubernatorstwie. Szacuje się, że na Pawiaku przetrzymywano wówczas około 100 tysięcy więźniów. Większość z nich wywieziono do obozów koncentracyjnych lub innych miejsc odosobnienia, a 37 tysięcy zginęło w czasie egzekucji.

Do Pawiaka trafiały też dzieci, jak słynny dziś chirurg Jan Herburt – Heybowicz, który został aresztowany wraz ze swą matką jako trzymiesięczne niemowlę. - Został zwolniony dopiero wtedy, gdy jego matkę, Janiną Heybowicz wysłano do Oświęcimia. Do dziś ma on dokument, w którym jest napisane, że więzień Jan Herburt – Heybowicz, lat dwa, został zwolniony i może przejść przez bramę, Jest to najmłodszy żyjący więzień Pawiaka - tłumaczyła w "Sygnałach dnia" Krystyna Tarasiewicz, inna z żyjących świadków tamtych strasznych wydarzeń.

Zobacz serwis specjalny poświęcony II wojnie światowej >>>

W ramach Dni Pamięci Pawiaka, organizowanych przez Muzeum Więzienia Pawiak, planowane są liczne wykłady, prelekcje historyków i spotkania z byłymi więźniami. Z okazji okrągłej, 70. rocznicy Akcji pod Arsenałem przygotowany został również spektakl poświęcony "Kamieniom na szaniec".

Patronem Dni Pamięci Pawiaka 2013 jest Polskie Radio.

Materiał Doroty Świerczyńskiej.

pg

Czytaj także

Jak Lutosławski cudem uniknął Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 23:30
Przed hitlerowskim więzieniem uratował go Andzej Panufnik, a konkretnie jego świetna znajomość niemieckiego oraz... pozostawiony w kuchni płaszcz
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maksymilian Maria Kolbe: "Chcę dodać innym odwagi do życia"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 05:55
- Chcę dodać innym odwagi do życia - powiedział zaskoczonemu hitlerowcowi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa. Dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach na Franza Bürkla, bestialskiego oprawcę z Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 05:45
7 września 1943 roku w Warszawie żołnierze Armii Krajowej dokonali udanego zamachu na SS-Oberscharführera Franza Bürkla, znanego z sadyzmu zastępcę komendanta więzienia na Pawiaku.
rozwiń zwiń