Szefowa NFZ: chcemy wprowadzić mieszane finansowanie świadczeń medycznych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 08:28
- Nasza propozycja jest też lepsza dla pacjentów - powiedziała w "Sygnałach dnia" szefowa Narodowego Funduszu Zdrowia, Agnieszka Pachciarz.
Audio
  • Szefowa NFZ Agnieszka Pachciarz o mieszanym systemie finansowania świadczeń medycznych (Jedynka/Sygnały dnia)
  • W kolejce na operację. Relacja Patryka Michalskiego (Jedynka/Sygnały dnia)
Agnieszka Pachciarz
Agnieszka PachciarzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zgodnie z projektem NFZ, mieszane finansowanie świadczeń medycznych w podstawowej opiece zdrowotnej ma wejść w życie od 1 stycznia 2014 roku. - Oprócz tzw. stawki kapitacyjnej za jednego pacjenta, płatna ma być też część świadczeń - powiedziała Pachciarz.

Chodzi o to, by lekarz dostawał pieniądze nie tylko za to, że pacjent jest u niego na liście chorych, ale też za samo leczenie. Szefowa NFZ wyjaśniła, że będzie to dotyczyło profilaktyki dzieci. - Dodatkowo płatne mają być bilanse. Jest ich za mało realizowanych - podkreśliła szefowa NFZ. Płatna ma być też profilaktyka osób po 45 roku życia.

Obecnie stawka kapitacyjna, według różnych przeliczników, wynosi 96 złotych za rok. Zgodnie z projektem NFZ ma być ona utrzymana. Profilaktyka będzie dodatkowo opłacana.

Agnieszka Pachciarz tłumaczyła też w "Sygnałach dnia", skąd bierze się długi, czasami nawet kilkuletni okres oczekiwania pacjentów na badania i zabiegi. - Bywa tak, że 60 proc. porad mógłby udzielić lekarz rodzinny, a tak się nie dzieje. Obserwujemy to i staramy się działać w tej materii - powiedziała Pachciarz.

Szefowa NFZ podkreśliła, że okres oczekiwania pacjenta na badania i zabiegi jest wpisany w system opieki zdrowotnej. Natomiast tam, gdzie kolejki są zbyt długie, wojewódzkie odziały NFZ mają obowiązek skontrolować sytuację.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Krzysztofa Grzesiowskiego z Agnieszką Pachciarz.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ZIP wie wszystko o naszym zdrowiu. Informacje w sieci

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 08:56
Od 1 lipca działa Zintegrowany Informator Pacjenta w skrócie ZIP, który pozwala śledzić czy jesteśmy ubezpieczeni, kto nas leczył, jakie przepisano nam leki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NFZ: kolejki do specjalistów zawsze będą istniały

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 16:22
Czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ wydłużył się o miesiąc. Na przełomie czerwca i lipca wynosił 3 miesiące. - Kolejki zawsze będą istniały. Nie ignorujemy problemu, cały czas go badamy - mówiła w radiowej Jedynce prezes NFZ, Agnieszka Pachciarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za zbyt długie czekanie na operację można pozwać NFZ

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 18:49
Jeśli wydłuża się czas oczekiwania na operację bądź zabieg, a nasz stan zdrowia w tym czasie pogarsza się, możemy wytoczyć proces skarbowi państwa bądź NFZ-owi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

eWuś: kto nie ma prawa do ubezpieczenia zdrowotnego?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 19:18
Siedmiu na stu dorosłych Polaków nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Wynika z kontroli pacjentów w elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców.
rozwiń zwiń