Prof. Jan Hartman: referendum edukacyjne jest potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:18
W Sejmie odbędzie się debata w sprawie wniosku o rozpisanie referendum, w którym Polacy mieliby się wypowiedzieć, czy chcą posyłania do szkół sześciolatków.
Audio
  • Jan Hartman z Twojego Ruchu popiera ideę referendum edukacyjnego (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Czy szkoły są gotowe na przyjęcie sześciolatków – materiał reporterski Patryka Michalskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Jan Hartman wcześniej został usunięty z Twojego Ruchu
Jan Hartman wcześniej został usunięty z Twojego RuchuFoto: Wojciech Kusiński/PR

- To świetnie, że społeczeństwo w liczbie miliona zmobilizowało się, żeby złożyć podpisy - mówi Jan Hartman, przewodniczący Krajowej Rady Politycznej Twojego Ruchu. Zauważa, że ministerstwo sobie nie radzi z reformą szkolnictwa, a jest to temat, o który można zapytać społeczeństwo, bo nie jest to temat polityczny. To jest pewna decyzja. Gość radiowej Jedynki podkreśla, że ludzie mają prawo wypowiedzieć się, czy chcą, aby ich dzieci rozpoczynały naukę w wieku sześciu lat i czy mają dalej istnieć gimnazja.

Inicjator akcji "Ratuj maluchy": rząd przestraszył się, że przegra głosowanie >>>
Jan Hartman zwraca uwagę, że dobrze by było, gdyby rząd wiedział, jaka jest opinia Polaków o systemie edukacji. Byłaby to również bardzo silna podstawa do ukierunkowania reformy. Bo reforma przedszkoli i posłanie sześciolatków do szkół to tylko jeden z wielu elementów systemu edukacji. Jego zdaniem, władze zbyt pochopnie likwidują szkoły. Zmniejszenie liczby uczniów jest szansą na poprawienie warunków nauki. - Ludzie nie mają zaufania do władzy. Ludzie są bardzo zirytowani takim niefrasobliwym zamykaniem szkół, bez należytego zastanowienia, bez myślenia o dalszej przyszłości, ot tak, z powodów ekonomicznych - mówi profesor Hartman.
Rozmówca "Sygnałów dnia" jest bardzo krytyczny wobec przyjętej przez Sejm ustawy o postępowaniu wobec groźnych przestępców z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych ludzi. Umożliwia ona przymusowe leczenie psychiatryczne osób, które odbyły wyroki za morderstwa na tle seksualnym. - To jest całkowicie niezgodne z duchem państwa prawa, aby ktoś mógł być przymusowo i dożywotnio więziony po odbyciu kary - mówi Jan Hartman. Zwraca uwagę, że są inne sposoby nadzoru nad groźnymi przestępcami, którzy wychodzą z więzienia po odbyciu kary. - Nie wolno robić takiego miksu więzienno-szpitalnego - podkreśla. Apeluje, żeby nie mieszać tych dwóch światów.
Jan Hartman uważa, że komisję  Macierewicza badającą katastrofę smoleńską powinno się rozwiązać. - Ta komisja już dawno powinna wylecieć z Sejmu, bo kompromituje Sejm - postuluje. Zauważa, że zespół ten już dawno osiągnął dno kompromitacji.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.
(ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sondaż: Polacy przeciw obniżeniu wieku szkolnego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 14:48
Jak wynika z sondażu CBOS, przeciwko obowiązkowi szkolnemu dla sześciolatków jest 64 procent badanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesunięto głosowanie nad referendum ws. sześciolatków. PO się boi?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 08:28
Czy Polacy będą mieli możliwość wyrażenia w referendum swojego zdania na temat obowiązku szkolnego dla sześciolatków? W środę posłowie mieli głosować w tej sprawie, ale zmieniono harmonogram obrad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydencka minister: pytanie o istnienie gimnazjów jest nieistotne

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 09:15
Zdaniem Ireny Wóycickiej, minister ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta, organizacja edukacji w Polsce jest kwestią wtórną. Ważniejsze jest to jak i jakimi narzędziami uczymy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zwiększyć znaczenie referendów w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 19:27
PO odkłada głosowanie nad obywatelskim wnioskiem o referendum ws. szkoły dla 6-latków. PiS, które to referendum popiera chce też, by referenda z inicjatywy co najmniej miliona obywateli były obligatoryjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: debata o referendum ws. sześciolatków

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:50
Sejm zajmie się w czwartek obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
rozwiń zwiń