Sikorski: mam komórkę, do której się nie włamano

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 13:40
Radosław Sikorski przyznaje, że skandal z amerykańskimi podsłuchami rozmów telefonicznych europejskich przywódców podważa zaufanie między sojusznikami.
Audio
  • Radosław Sikorski przyznaje, że obecnie każdy inwigiluje każdego (Sygnały dnia/Jedynka)
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przyznaje, że w tej chwili każdy śledzi każdego. - My też inwigilujemy - mówi szef polskiej dyplomacji w radiowej Jedynce, pytany, czy jesteśmy podsłuchiwani. Podkreśla jednocześnie. że ważne jest, aby bronić się przed inwigilacją. Jednak jego zdaniem, problem podsłuchiwania telefonu Angeli Merkel jest już skandalem. Minister wyjawił, że ma telefon komórkowy, taki, do którego się nie włamano. Poinformował, że niedługo będzie okazja na wysokim szczeblu do zapytania Amerykanów, czy inwigilują polskich polityków.

Według brytyjskiego Guardiana, amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa monitorowała telefony 35 światowych przywódców. Gazeta powołuje się na informacje uzyskane od Edwarda Snowdena, ściganego przez USA za kradzież tajnych informacji byłego pracownika technicznego amerykańskich służb. Z kolei "Der Spiegel" poinformował, że amerykański wywiad podsłuchiwał telefon komórkowy niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. W związku z aferą szpiegowską Niemcy i Francja zapowiedziały rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat zasad współpracy wywiadów.

Radosław Sikorski ujawnił, że polski reporter porwany w Syrii Marcin Suder żyje. Nic więcej minister nie chciał powiedzieć.

Szef MSZ zapewnił, że cały czas pomocą konsularną i prawną jest otoczony Tomasz Demiańczuk, działacz Greenpeaace zatrzymany w Rosji. Polski konsul był na rozprawie, na której zmieniono kwalifikację czynu z piractwa na chuligaństwo. Dzisiaj premier rozmawia na ten temat z premierem Holandii, a do MSZ wezwano ambasadora Rosji. - Robimy wszystko, co w tej sytuacji można zrobić - deklaruje Radosław Sikorski.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Szefowie MSZ Polski i Szwecji: Partnerstwo Wschodnie się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 14:45
Szefowie dyplomacji Polski i Szwecji, Radosław Sikorski i Carl Bildt, we wspólnym artykule zamieszczonym m.in. na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii przekonywali kraje Partnerstwa Wschodniego przed szczytem w Wilnie, że integracja z UE przynosi istotne korzyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Sikorski zniechęca do udziału w loterii wizowej USA

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 20:46
Minister spraw zagranicznych odpowiedział na Twitterze na wpis amerykańskiego ambasadora w Polsce, Stephena Mulla, który zapraszał do udziału w loterii amerykańskich wiz imigracyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyplomaci z Polski i ze Szwecji jadą na Białoruś - na rozmowy z władzami

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 13:33
Przedstawiciele MSZ Polski i Szwecji w najbliższych dwóch dniach (24 i 25 października) przeprowadzą rozmowy w Mińsku z białoruskimi władzami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska prasa: Ukraińcy stali na baczność przed Sikorskim

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 14:42
Przykro było patrzeć, jak opozycyjni politycy i przedstawiciele władz Ukrainy stali na baczność przed ministrem spraw zagranicznych Polski Radosławem Sikorskim - pisze rządowa "Rossijskaja Gazieta".
rozwiń zwiń