X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Socjolog: ruchy faszyzujące są na fali wznoszącej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 08:16
Coraz więcej incydentów na tle rasistowskim i przestępstw o charakterze rasistowskim wskazuje na to, że na naszych oczach odradza się ruch neonazistowski. Zdaniem socjologa Rafała Pankowskiego ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej, tylko w ciągu dwóch lat odnotowano ponad 600 zdarzeń tego typu.
Audio
  • Rafał Pankowski o odradzającym się ruchu neofaszystowskim (Sygnały dnia/Jedynka)
Marsz niemieckich neonazistów w Monachium
Marsz niemieckich neonazistów w MonachiumFoto: Wikipedia, lic. CC/Rufus46

75 lat temu, w nocy z 9 na 10 listopada w hitlerowskich Niemczech doszło do pogromu Żydów. Ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów. Noc kryształowa była pierwszym pogromem Żydów inicjowanym przez władze państwowe. Wydarzenia te uchodzą za wstęp do Holokaustu.

W rocznicę tych wydarzeń obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.

Zdaniem gościa Jedynki, Rafała Pankowskiego ze Stowarzyszenia Nigdy Więcej, pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 75 lat jest coraz słabsza. - Doświadczenie historyczne nazizmu, faszyzmu, holokaustu  jest doświadczeniem bardzo odległym. Niestety wśród nas jest coraz mniej ludzi, którzy tego doświadczyli - mówił w "Sygnałach dnia" socjolog.

Według niego, to prosta droga do tego, by negować Holokaust. - Tym bardziej trzeba przypominać o tym, że faszyzm to ideologia zbrodnicza - dodał Pankowski.

Tymczasem ruchy neonazistowskie mają się coraz lepiej. - W ostatnich latach mamy do czynienia z pewną eskalacją takich postaw. Świadczy to o tym, że ruchy faszyzujące wydają się być na fali wznoszącej. I dzieje się tak nie tylko w Polsce, ale też w innych państwach europejskich - mówił socjolog.

Pankowski podkreślał, że ruchy neofaszystowskie i neonazistowskie mają wspólny mianownik: nienawiść do wszelkiej odmienności. - Tym co łączy te nurty jest idea totalnej kulturowej jedności - mówił. Jednocześnie wyraził nadzieję, że tegoroczne obchody z okazji Święta Niepodległości będą świetną okazją, by przypomnieć, że Polska zawsze była krajem wielokulturowym i tolerancyjnym.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

asop

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mein Kampf" w internecie? Może trafić do wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 11:52
Książka została opublikowana w 1925 roku, a druga jej część dwa lata później. Była "biblią niemieckich faszystów”, to w niej Führer zawarł program narodowego socjalizmu i próbował dowieźć wyższości "rasy panów” czyli Niemców nad innymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organizatorzy: Marsz Niepodległości będzie spokojny

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 15:26
Organizujący marsz narodowcy zapewniają, że w tym roku obędzie się bez ekscesów, do których dochodziło w latach ubiegłych.
rozwiń zwiń