Dyrektor Muzeum Historii Polski: nie wykluczam dymisji

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 08:33
- Tego rodzaju placówka jest zadaniem nie tylko dla ministra kultury, ale dla rządu, a nawet całej klasy politycznej. Jeśli Muzeum Historii Polski jest potrzebne, to Sejm powinien się za nim bardzo zdecydowanie opowiedzieć - podkreślił Robert Kostro w radiowej Jedynce.
Audio
  • Robert Kostro: Muzeum Historii Polski to test, czy jesteśmy dziś w stanie na nowo opowiedzieć sobie historię Polski i to w jakiś sposób zamanifestować (Sygnały dnia/Jedynka)
Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski
Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii PolskiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 roku, ale do dziś nie ma stałej siedziby. - Mimo to Muzeum jest już nie tylko ideą, ale realnym bytem. Mamy za sobą akcje edukacyjne, realizacje wystawiennicze czy akcje związane z promocją Polski zagranicą. To Muzeum już dziś służy Polsce i jest nagradzane. Jest także muzeum wszystkich Polaków - powiedział w "Sygnałach dnia" dyrektor MHP Robert Kostro.

Odnosząc się do problemów z finansowaniem budowy stałej siedziby Muzeum nie wykluczył, że poda się do dymisji, jeśli "w ciągu najbliższych miesięcy nie dojdzie do realizacji tego projektu". Jego zdaniem organ założycielski Muzeum - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - ma obiektywny problem z finansowaniem budowy stałej siedziby MZH. - Ale to jest sprawa całej klasy politycznej. Jeśli nie będzie funduszy europejskich, to rząd powinien podjąć decyzję o finansowaniu ze środków budżetowych - dodał Robert Kostro. Jego zdaniem najbliższe pół roku powinno wszystko wyjaśnić.

Po raz kolejny z okazji Święta Niepodległości Muzeum zaprasza do udziału w grach miejskich "Drogi do wolności". - Od początku istotą naszego powołania było to, by docierać do szerokiej publiczności i angażować młodych - powiedział. Według niego patriotyzm jest "odpowiedzialnością za wspólnotę, w której żyjemy, zrozumienia, że są wyższe wartości".

>>>Zapis całej rozmowy
Robert Kostro zaprasza także na "Wielki Test z Historii. Polskie Powstania" , którego będzie jurorem. Test odbędzie się w poniedziałek 11 listopada w TVP 1 o godz. 20.25. Pytania będzie zadawał między innymi Prezydent RP Bronisław Komorowski >>>

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)