Prezydent: wielkość Polski wymaga, żebyśmy sami nie byli mali

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 08:04
- Musimy uczyć się szanować odmienność poglądów. Wielość manifestacji to nie jest nieszczęście, jeśli nie dochodzi do awantur – mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski.
Audio
  • Prezydent Bronisław Komorowski o rocznicy odzyskania niepodległości (Sygnały dnia/Jedynka)
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław KomorowskiFoto: prezydent.pl/Piotr Molecki

Prezydent Bronisław Komorowski mówił w ”Sygnałach dnia”,  że zjawisko dzielenia społeczeństwa zgodnie z interesami partii politycznych jest zjawiskiem stale występującym w demokracji. Zastrzegł, że jednocześnie trzeba budować w społeczeństwie wspólnotę ponad podziałami partyjnymi, co też stara się robić. - Należy uczyć się akceptowania odmienności w poglądach – zaznaczył prezydent.

Bronisław Komorowski chciałby, żeby rocznicę odzyskania niepodległości obchodzono razem, by zaznaczyć przynależność do polskiej wspólnoty narodowej, niezależnie od poglądów, tradycji rodzinnych. Zaznaczył jednak, że każdy ma prawo obchodzić to święto tak, jak dyktuje mu serce. Dlatego nie uważa wielości manifestacji 11 listopada za coś złego. Prezydent zaznaczył, że nie należy szukać wrogów i przeciwników. Podkreślił, że trzeba szukać sojuszników, jeśli chodzi o tradycję, pamięć, łączenie tradycji z nowoczesnością.

Święto Niepodległości w radiowej Jedynce >>>

Bronisław Komorowski dodał, że nie da się świętować niepodległości i jej umacniać, jeśli zakłada się, że Polska niepodległa nie jest. Bronisław Komorowski stwierdził, że "wielkość Polski wymaga, żebyśmy sami nie byli mali", to jest byśmy nie mieli kompleksów, byli otwarci na innych i szanowali ich poglądy.

Według prezydenta współczesny patriotyzm to szanowanie tradycji, myślenie  o Polsce w kategorii stojących przed nami zadań. – To patriotyzm pracy, patriotyzm nauki, szacunek dla państwa, dla prawa  - mówił prezydent. Dodał, że trzeba łączyć pamięć o przeszłości, często heroicznej i bolesnej, z odważnym myśleniem o przyszłości.

Bronisław Komorowski ocenił przy tym, że rocznicę odzyskania niepodległości trzeba obchodzić radośnie.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

agkm

>>>Zapis całej rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim

Prezydent
Prezydent Bronisław Komorowski w "Sygnałach dnia", fot. Jacek Konecki, Polskie Radio

 

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Historyczny czołg ucieszy dzieci i dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 13:35
To jeden z najcenniejszych zabytków broni pancernej - tak o czołgu Renault FT 17 mówił prezydent Bronisław Komorowski. Będzie można go podziwiać na ulicach Warszawy podczas obchodów Święta Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biało-czerwone iluminacje na Pałacu prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 19:51
- Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego rozbłysły iluminacje w barwach narodowych z logo marszu "Razem dla Niepodległej", który 11 listopada w Święto Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie marsze w Warszawie na Dzień Niepodległości. Zobacz trasy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 23:59
W Dzień Niepodległości przez stolicę przejdzie prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej" i organizowany przez narodowców "Marsz Niepodległości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niepodległości: 95 lat temu odzyskaliśmy wolność

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 07:52
Główne uroczystości odbędą się w południe na placu Piłsudskiego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń