Smolar: brak stowarzyszenia z Ukrainą będzie porażką wszystkich poza Rosją

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 09:08
- Ukraina jest bardzo ważnym strategicznie krajem dla Europy, dla bezpieczeństwa, a także dla szans demokratyzacji innych państw tego regionu, które znajdują się między Rosją a Unią Europejską - powiedział Aleksander Smolar w radiowej Jedynce.
Audio
  • Aleksander Smolar o umowie stowarzyszeniowej z Ukrainą i jej znaczeniu na scenie międzynarodowej (Sygnały dnia/Jedynka)
Aleksander Smolar
Aleksander SmolarFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dziś ukraiński parlament zdecyduje czy, przed ogłoszeniem raportu misji Parlamentu Europejskiego, przyjąć ustawę przewidującą możliwość wyjazdu skazanych na leczenie za granicą. Skorzystałaby z tej możliwości Julii Tymoszenko, skazana na 7 lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Dla Unii Europejskiej uwięzienie Julii Tymoszenko to przykład wybiórczego stosowania prawa do walki politycznej, dlatego naciska ona na Kijów na rozwiązanie tej sprawy.

Zdaniem szefa Fundacji im. Stefana Batorego od tej decyzji ukraińskich parlamentarzystów zależy opinia specjalnych wysłanników Parlamentu Europejskiego - Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa - na temat poprawy standardów demokratycznych na Ukrainie.

Raport Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coxa będzie wskazówką dla unijnych ministrów spraw zagranicznych. To oni w najbliższy poniedziałek powinni ostatecznie zdecydować, czy podpisy pod umową stowarzyszeniową zostaną złożone na wileńskim szczycie.

>>>Zapis całej rozmowy
- Pamiętajmy, że umowa stowarzyszeniowa musi być ratyfikowana przez wszystkie kraje członkowskie, a w wielu z nich będą poważne wątpliwości. Cały proces może być zablokowany szczególnie, jeśli decyzje Kijowa będą dowodziły zbliżenia się Ukrainy do norm europejskich. Najwięcej więc zależy od samych Ukraińców i Janukowycza - powiedział Aleksander Smolar.

W rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim dodał także, że w Europie jest wiele państw, "dla których stosunki z Rosją są ważniejsze niż Ukraina". Podpisanie umowy stowarzyszeniowej nie jest więc przesądzone. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Aleksander Smolar: premier potrafi uwieść. Dlaczego z tego nie korzysta?

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz/IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina: Cox i Kwaśniewski w szpitalu u Tymoszenko

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 17:23
Wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox zabiegają o uwolnienie byłej premier, by umożliwić podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia szansa Ukrainy? ”Sesja nadzwyczajna niewykluczona”

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 17:33
Ustawa w sprawie leczenia byłej premier Julii Tymoszenko musi być uchwalona najpóźniej w środę. Inaczej umowy stowarzyszeniowej z UE zapewne nie będzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Ukrainy: jeśli nie podpiszemy umowy z UE to winna będzie Bruksela

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 16:59
Jak podkreślił premier Mykoła Azarow, prezydent i Rada Ministrów robią wszystko, aby do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską doszło.
rozwiń zwiń