Savoir-vivre na co dzień - krótki przewodnik po dobrych manierach

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 10:58
Z okazji Dnia Służby Zagranicznej postanowiliśmy sprawdzić jakie reguły i konwenanse towarzyskie obowiązują w dyplomacji. Specjalista od etykiety Adam Jarczyński przekonuje jednak, że dobre maniery powinien znać każdy!
Audio
  • Savoir-vivre cz. 1. - Powitanie gości: podać rękę czy buchnąć w mankiet? (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Savoir-vivre cz. 2. - Strój: biała koszula i mała czarna pasują na każdą okazję (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Savoir-vivre cz. 3. - Zachowanie przy stole: jak nie zgłupieć i używać odpowiednich sztućców (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Savoir-vivre cz. 4. - W samochodzie: gość słucha, gospodarz proponuje (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Savoir-vivre cz. 5. - Korespondencja: Szanowny Panie, z poważaniem (Sygnały dnia/Jedynka)
Savoir-vivre na co dzień - krótki przewodnik po dobrych manierach
Foto: East News/Glow Images

Adam Jarczyński, dyrektor Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety przekonuje, że najważniejsze, to dobrze zacząć. - Przywilej witania gości jest po stronie gospodarza bez względu na to czy jest to kobieta, czy mężczyzna - wyjaśnił w rozmowie z Patrykiem Michalskim.

Gość Jedynki odradza jednak proponowanie gościom kapci. Dlaczego? Odpowiedź w pierwszej części naszego dźwiękowego poradnika, a tymczasem przechodzimy do kwestii ubioru. Jak się bowiem okazuje wszystko zależy od pory, ale na białej koszuli i małej czarnej zawsze możemy polegać. - Jedna z zasad dotyczących ubioru męskiego brzmi: "im późniejsza pora, tym jaśniejsza koszula; im późniejsza pora, tym ciemniejszy garnitur". Kobiety mają większą dowolność - podpowiada Jarczyński.

Dla podtrzymania przyjemnej atmosfery przy stole ekspert radzi sadzać gości naprzemiennie pod względem płci oraz rozdzielać pary, które na przyjęcie przyszły razem. - To pozwala stymulować osoby do rozmowy - wyjaśnił. Kwestia konwersacji staje się także problemem w samochodzie, o czym Adam Jarczyński opowiadał w czwartym odcinku poradnika. A wracając do stołu - jest pewien prosty sposób na poradzenie sobie z mnogością sztućców podczas wykwintnego posiłku... Posłuchajcie!

A jakich zasad przestrzegać w kontakcie korespondencyjnym? Jak ma zachować się kobieta, gdy podczas przyjęcia dostrzeże kogoś ubranego w identyczną sukienkę? Co zrobić, by uniknąć wstydu na całą wieczność? Zapraszamy do wysłuchania całego poradnika!

Dzień Służby Zagranicznej obchodzony jest od 2009 roku 16 listopada, na pamiątkę wysłania tego dnia w 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego pierwszej depeszy zagranicznej o wskrzeszeniu Państwa Polskiego.

W tym dniu w swoje progi zaprasza Ministerstwo Spraw Zagranicznych >>>

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: czas wolny dyplomacja kolacja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz, by Twoje dziecko było jak Adamczyk czy Figura?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 07:53
Nienaganne maniery, kultura bycia, słowa, umiejętność pracy w grupie i świetlana przyszłość - między innymi to zyskują dzieci wychowywane metodą "Machulskich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa o pracę - najgorsze jest nieprzygotowanie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 16:30
- Rekruter musi mieć świadomość, że po drugiej stronie siedzi ktoś odpowiedzialny, kto świadomie chce kierować swoją karierą. Tymczasem często zdarza się, że ktoś nie wie do jakiej firmy przyszedł i co chce robić - powiedział w Jedynce psycholog biznesu Paweł Pawłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne relacje Polski i Rosji. "Sprzeczne są interesy"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 16:00
- Polskę i Rosję różnią kwestie międzynarodowe, choćby stosunek do Ukrainy i Białorusi - mówił w Jedynce Paweł Usow, białoruski analityk. Jego zdaniem Rosja chce odnowić swoje wpływy na terenie byłego ZSRR, a Polska stara się wciągnąć Białoruś i Ukrainę w procesy europeizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik MSZ: sprawa incydentu przed rosyjską ambasadą jest zamknięta

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 08:15
- Zrobiliśmy wszystko co należało zrobić w tej sytuacji. Reakcja polskich władz była jednoznaczna - mówił w radiowej Jedynce Marcin Wojciechowski.
rozwiń zwiń