Będzie dodatkowy urlop tylko dla ojców? Zapowiedź minister rodziny

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 08:10
- Pracujemy nad nowym urlopem dla ojców. Ten projekt jest w konsultacjach międzyresortowych - powiedziała w audycji w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Marlena Maląg złożyła życzenia wszystkim ojcom z okazji przypadającego dziś ich święta. - Ojcowie to bohaterowie dla swoich dzieci, córek i synów, wprowadzający w dorosłe życie, wychowujący kolejne młode pokolenie - mówiła szefowa MRiPS. Dodała, że "ojcostwo to przygoda życia".

Pytana o "prezenty dla ojców" mówiła o nowym urlopie, nad którym obecnie trwają prace.

- Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, tylko dla ojców, aby podkreślić rolę ojców i wzmocnić rolę rodziny, to co czynimy przez ponad 6 lat - zapowiedziała.

. .

Konsultacje międzyresortowe

- Ten projekt jest w konsultacjach międzyresortowych, jeszcze przed nim Rada Ministrów, ale w tym roku będziemy go procedować, pracujemy nad nim, jest korzystny - powiedziała minister.

Dopytywana o 1 stycznia jako możliwą datę wejścia w życie projektowanych przepisów, zaznaczyła, że jeszcze nie można podać konkretnych dat, ale prace są zaawansowane.

- To wdrażanie dyrektywy rodzicielskiej, łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym - wyjaśniła minister.

- Kiedy mówimy o wsparciu polityki prorodzinnej, to z jednej strony jest wsparcie przez wszystkie programy, które realizujemy, wsparcie finansowe, inwestycja w rodzinę. Z drugiej strony to współpraca z samorządami, gdzie są tworzone polityki prorodzinne. To organizacje pozarządowe, które robią bardzo dobrą robotę, przez realizację programów podnoszących rolę rodziny, ale także pracodawcy. W pracy spędzamy większość swojego dnia, pracodawcy chcą, by pracownicy mogli łączyć pracę z życiem rodzinnym - mówiła Marlena Maląg.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Posłuchaj
20:14 PR1_SD_2022_06_23-07-15-00_for_media.mp3 Marlena Maląg: pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, tylko dla ojców, aby podkreślić rolę ojców i wzmocnić rolę rodziny (Sygnały Dnia/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Minister Marlena Maląg: otwieramy rynek pracy dla Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 12:55
W Polsce nie zabraknie pracy dla obywateli Ukrainy, m.in. dzięki niskiemu bezrobocie. Pozwolenia na pracę Ukraińców, którzy przebywali w Polsce przed wybuchem wojny, zostaną automatycznie przedłużone. Dodatkowo będzie możliwa rejestracja w Urzędach Pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje i urlop opiekuńczy? Od sierpnia będą obowiązywać nowe przepisy w Kodeksie pracy

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 16:17
Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi pojawi się nowelizacja Kodeksu pracy. Dla wielu rodzin zmiany będą bardzo korzystne, ale nie tylko one zyskają na zmianach.
rozwiń zwiń