Przemoc domowa. Lekarz rodzinny może pomóc

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 12:00
Inicjatorzy kampanii "Lekarzu reaguj na przemoc" przekonują, że lekarz rodzinny może przyczynić się do uwolnienia od przemocy domowej osób, które są nią dotknięte. Musi tylko chcieć i wiedzieć jak to zrobić.
Audio
  • O kampanii "Lekarzu reaguj na przemoc" opowiadają goście "Czterech pór roku"
Przemoc domowa. Lekarz rodzinny może pomóc
Foto: Glow Images/East News

Przemoc domowa to niestety wciąż temat tabu. Milczy rodzina, sąsiedzi nie reagują. Kobiety, bo głównie one są ofiarami, pozostają z tym problemem same. Psycholog Joanna Krzyżanowska-Zbucka mówi, że miejscem przełamania bierności może być gabinet lekarski. - Przewaga lekarza pierwszego kontaktu polega na tym, że zazwyczaj zna osobę - mówi psycholog. Widząc, że pacjentka może być ofiarą przemocy, powinien umiejętnie, bez naciskania dać szansę powiedzenia co się dzieje w domu.

- Chodzi tylko o to, by to on poruszył pierwszy klocek domina - mówił Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza, zajmującego się m.in. ochroną praw rodziny. Dzięki umiejętnie przeprowadzonej rozmowie, lekarz może zmotywować bitą kobietę do dalszego działania. Choć zadanie nie jest łatwe. - Stwierdzenie "widzę, że jest pani bita”, od razu zamknie taką pacjentkę - mówi Joanna Krzyżanowska-Zbucka.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Instytut Łukasiewicza zainicjowali akcję "Lekarzu reaguj na przemoc", aby nauczyć lekarzy jak zachować się wobec takich pacjentów. Kampania ma też na celu przekonanie pracowników służby zdrowia, że nie jest to urzędniczy obowiązek, lecz leczenie objawów. Dzięki kampanii lekarze dowiadują się jakie prawa przysługują ofiarom przemocy i gdzie ich kierować po dalszą pomoc.

A miejsc, w których ofiary agresji domowej mogą szukać pomocy, jest wiele. Kompleksowej pomocy udzielają m.in. tzw. zespoły Interdyscyplinarne, które działają przy samorządach gminnych. W skład takiego zespołu wchodzą: przedstawiciele policji, służb społecznych, MOP-su, czasem też lekarze.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

(pkur)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Policja nauczy się, jak skutecznie oceniać zagrożenie przemocą w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 13:52
27 tys. policjantów będzie przeszkolonych w ramach programu MSW dotyczącego szacowania ryzyka zagrożenia przemocą w rodzinie. We wrześniu podobne szkolenia zostały przeprowadzone w szeregach lubuskiej policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc w rodzinie. Jak usłyszeć ten krzyk?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 15:04
Czują się osamotnione i bezbronne. Często, gdy już odważą się pójść na policję, odsyłane są z kwitkiem. Traktuje się je jakby były winne same sobie. O tym, jak pomóc ofiarom przemocy w rodzinie dyskutowali przedstawiciele: Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Biura Rady Europy, Centrum Praw Kobiet oraz Wydziału Prawa i Administracji UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc wobec dzieci - szokujące dane!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 09:24
Co piąte dziecko w Polsce doświadczyło w swoim życiu przemocy fizycznej ze strony dorosłych, a co ósme - wykorzystywania seksualnego. O tym, jak skuteczniej im pomagać, mówiła w radiowej Jedynce psycholog Maria Keller-Hamela z fundacji "Dzieci Niczyje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z przemocą seksualną należy walczyć !

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 08:37
Według danych podanych przez Światową organizację Zdrowia (WHO), blisko połowa aktów przemocy seksualnej w UE dokonywana jest na dziewczętach poniżej 16. roku życia. Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton informuje, że zjawisko to można ograniczyć, m.in. prowadząc rzetelną edukację seksualną.
rozwiń zwiń