X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Satelita Lem już w kosmosie. Jak sobie radzi?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 15:48
Start pierwszego polskiego naukowego satelity Lem miał miejsce 21 listopada 2013 roku z poligonu wojskowego Jasny na południowym Uralu. Najświeższe informacje na temat jego pracy dziś wieczorem w Jedynce!
Satelita Lem montowany w osłonie transportowej
Satelita Lem montowany w osłonie transportowejFoto: BRITE-PL

Satelita Lem to sześcienna kostka o masie nieco ponad 7 kg, o boku 20 cm, mieniąca się złociście za sprawą paneli słonecznych, zbudowana w ramach międzynarodowego projektu BRITTE. Każdy z trzech krajów: Kanada, Austria i Polska budują po dwa satelity. Nasz drugi, którego wystrzelenie zaplanowano na 2014 roku, nazywa się Heweliusz.

Celem projektu BRITTE jest obserwacja  blisko 500  bardzo jasnych i gorących gwiazd w naszej galaktyce. Naukowcy chcą  potwierdzić swoje teorie na temat oscylacji tych obiektów i procesów powstawania pierwiastków we Wszechświecie.

Czy satelita Lem jest "zdrowy", czy już fotografuje wnętrza bardzo jasnych i gorących gwiazd i przysyła dane? Najświeższe informacje na temat pracy Lema i planowanego startu Heweliusza przekażą w audycji prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie – szef naukowy  BRITTE Polska oraz Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN – manager BRITTE Polska.

Radiowa Jedynka patronuje projektowi, a na wewnętrznej ściance Lema jest wygrawerowane logo radiowej Jedynki.

Na "Naukowy zawrót głowy" w sobotę 14 grudnia zaprasza o 23.30 Dorota Truszczak.

pg

Zobacz więcej na temat: kosmos NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z polskim satelitą Lem już wszystko w porządku

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 16:42
Z Lemem jest już wszystko w porządku - poinformowali jego twórcy na swojej stronie internetowej. Wystrzelony w czwartkowy poranek pierwszy polski satelita badawczy miał krótkotrwale problemy z łącznością, które szybko udało się rozwiązać. Od czasu wyniesienia go w kosmos naukowcy kontaktowali się z nim już sześć razy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska podbija kosmos. Jeszcze w tym miesiącu wystrzelimy kolejnego satelitę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:27
Do końca roku wyślemy na orbitę drugiego polskiego satelitę naukowego. "Heweliusz" zostanie wystrzelony 30 grudnia z kosmodromu w Chinach.
rozwiń zwiń