Paszporty "Polityki" przyznane. Zobacz, kto je dostał

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 21:50
Dawid Ogrodnik, Ziemowit Szczerek, Marcin Masecki, Apollon Musagete Quartett, Aneta Grzeszykowska, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin oraz Tomasz Stańko to laureaci Paszportów "Polityki". Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. W radiowej Jedynce relacja z uroczystości i rozmowy z laureatami.
Audio
  • Zdzisław Pietrasik uzasadnia przyznanie Paszportu "Polityki" Dawidowi Ogrodnikowi (Kultura w radiowej Jedynce)
  • Justyna Sobolewska o książce Ziemowita Szczereka "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" (Kultura w radiowej Jedynce)
  • Muzycy Apollon Musagete Quartett o sobie swojej twórczości (Kultura w radiowej Jedynce)
  • Rozmowa z Jolantą Janiczak i Wiktorem Rubinem o tym, jak życie prywatne przeplata się z zawodowym (Kultura w radiowej Jedynce)
Dawid Ogrodnik odbiera Paszport Polityki
Dawid Ogrodnik odbiera Paszport "Polityki"Foto: PAP/Leszek Szymański

Nagrody przyznawane są młodym twórcom w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również honorowy tytuł Kreatora Kultury.
W kategorii film Paszportem "Polityki" uhonorowano aktora Dawida Ogrodnika za rolę chorego na porażenie mózgowe w filmie "Chce się żyć" w reż. Macieja Pieprzycy, komplementowanego także za rolę w "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida. Według publicysty tygodnika "Polityka" Zdzisława Pietrasika Dawid Ogrodnik zagrał na miarę Oscara. Jego zdaniem, gdyby podobnie zagrał aktor amerykański, to Oscara miałby w kieszeni. - Bardzo żałuję, że film "Chce się żyć" nie został zgłoszony, jako kandydat do Oscara - mówił krytyk w radiowej Jedynce.

Ziemowit Szczerek, autor książki o Ukrainie "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", zwyciężył w kategorii literatura. Paszport otrzymał "za przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna". Na dłuższe spotkanie z autorem Magda Mikołajczuk zaprasza w środę 15 stycznia w magazynie "Moje książki".

Ziemowit
Ziemowit Szczerek odbiera Paszport "Polityki"

- To bardzo przewrotna książka - ocenia w radiowej Jedynce publicystka tygodnika "Polityka" Justyna Sobolewska. Według niej, wciąga przyjemną narracją alkoholowo-narkotykową. Nawiązuje do gatunku gonzo, czyli "wóda, panienki i narkotyki".

 

W kategorii muzyka poważna uhonorowano Apollon Musagete Quartett. Paszport przypadł tej grupie "za wybitną płytę +Multitude+, na której obok utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego zespół ukazał własne zdolności kompozytorskie". - Spotkaliśmy się w Wiedniu w 2006 roku - wspominają muzycy w radiowej Jedynce. Po pierwszej próbie uznali, że pasują do siebie i postanowili stworzyć zespół.

Nagrodę w kategorii teatr odebrali dramatopisarka Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin. Wśród spektakli tego teatralnego duetu jest m.in. spektakl "Caryca Katarzyna", który wystawił Teatr Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin są parą na scenie i w życiu. - To się bardzo dobrze przenika, relacje prywatne i scena - zwierza się w radiowej Jedynce Janiczak. A Wiktor Rubin przyznaje, że czasem bywa irytujące, kiedy o 5 nad ranem Jolka go budzi z jakimś pomysłem. - Aczkolwek czasami są to trafione pomysły - mówi. Twórcy nie są związani z jednym teatrem, tylko są parą "wagabundów" podróżujących po Polsce.

Paszport
Paszport "Polityki" w kategorii teatr odebrali dramatopisarka Jolanta Janiczak (L) i reżyser teatralny Wiktor Rubin (2P)

Paszport "Polityki" w kategorii muzyka popularna otrzymał pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki. Masecki stoi na czele Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej - big-bandu skupiającego muzyków młodej generacji warszawskiego jazzu i okolic.
Laureatem w kategorii sztuki wizualne została Aneta Grzeszykowska "za oryginalne, głębokie i poruszające podejście do egzystencjalnych problemów śmierci, przemijania, kobiecości i pożądania, zaprezentowane na wystawie +Śmierć i dziewczyna+ w Narodowej Galerii Sztuki +Zachęta+".
Tomasz Stańko otrzymał nagrodę specjalną "Polityki", czyli tytuł Kreatora Kultury. "Za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy. Za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności.
Paszporty "Polityki", przyznawane co roku przez tygodnik "Polityka", to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy.

 

Audycję przygotowała Magda Mikołajczuk.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak