W "Muzycznej Jedynce" przypominamy znaną i mniej znaną twórczość Niemena

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 23:59
Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. 17 stycznia minęło 10 lat od jego śmierci. Miesiąc, jaki łączy te daty spędzimy w "Muzycznej Jedynce" z Czesławem Niemenem, jednym z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
Audio
  • Marek Gaszyński wspomina Czesława Niemena (Muzyczna Jedynka)
  • Miesiąc z Czesławem Niemenem (Muzyczna Jedynka)
W Muzycznej Jedynce przypominamy znaną i mniej znaną twórczość Niemena
Foto: PAP/Przemek Wierzchowski

Przypomnimy jego niezapomniane przeboje, ale przybliżymy również tę mniej znaną twórczość, rzadziej prezentowaną w mediach.

Miesiąc Czesława Niemena - wszystkie audycje >>>
Wszystko to z gośćmi - bliskimi, przyjaciółmi, współpracownikami oraz z muzykami. Wykorzystamy także archiwalne wypowiedzi Czesława Niemena. Zaprezentujemy ponadto fragmenty audiobooka muzycznego dziennikarza Marka Gaszyńskiego "Niemen, czas jak rzeka", który czyta autor.

Marek Gaszyński o piosence Czesława Niemena "Sen o Warszawie" >>>

Gaszyński jest współtwórcą wielkich przebojów i sukcesów Czesława Niemena. - Jeździłem z nim na koncerty, zapowiadałem je jako konferansjer, zaprzyjaźniliśmy się - wspominał w "Muzycznej Jedynce".

Dziennikarz tłumaczył też, że Niemen służył dwóm pokoleniom Polaków. Starszym, którzy pamiętają go z piosenek "Dziwny jest ten świat, "Czas jak rzeka”, "Wiem, że nie wrócisz", "Czy mnie jeszcze pamiętasz" oraz młodszym, którzy poznali go z płyty "Terra deflorata”. - Czesław Niemen nie zatrzymywał się, nie stał w miejscu, szedł do przodu, szukał i wyciągał rękę. Miał talent, który mu na to pozwalał - stwierdził dziennikarz.

Gaszyński przyznał, że Niemen nagrał w sumie niewiele płyt. - Wybierał i eliminował słabsze utwory. W jego twórczości nie ma złych rzeczy - powiedział. Zdaniem dziennikarza pamięć o Czesławie Niemenie przetrwa długie lata.

W w sobotę i niedzielę 18-19 stycznia w "Weekendzie bez tajemnic" o twórczości i życiu Czesława Niemena opowiadała jego żona Małgorzata >>>

"Muzyczna Jedynka" od poniedziałku do piątku od godz. 13.00 do 15.00.

(ag/tj/asz)

Czytaj także

Czesław Niemen i "Śmierć artysty"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 17:12
Książka "Niemen" ukazała się w wersji audiobooka. - To wersja książki, która ukazała się w 2004 roku zaraz po śmierci Czesława Niemena - mówi w radiowej Jedynce autor książki Marek Gaszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziwne losy "Snu o Warszawie". Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 08:03
- Ten utwór powstawał błyskawicznie, ale rozwijał się bardzo długo. Zwykle przebojem staje się piosenka w miesiąc, dwa albo trzy po napisaniu. Lub nie staje się nim w ogóle. A ze "Snem o Warszawie" było zupełnie inaczej - mówił w Jedynce Marek Gaszyński, autor tekstów polskich przebojów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętajmy o Czesławie Niemenie. Kochajmy go i szanujmy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 10:00
Z takim apelem wystąpił dziennikarz muzyczny i autor książki "Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?” Dariusz Michalski. 17 stycznia minie 10 lat od śmierci jednego z największym polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czy mnie jeszcze pamiętasz?" Dziś 10. rocznica śmierci Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:00
- Nie można go z nikim porównać. Był prawdziwą osobowością - mówi o Czesławie Niemenie dziennikarz radiowej Trójki Marek Niedźwiecki. 17 stycznia 2014 roku mija 10. rocznica śmierci wybitnego polskiego artysty.
rozwiń zwiń