X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Światowy Dzień Radia na antenie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 13:00
Obchodzony 13 lutego Dzień upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. Z tej okazji Pierwszy Program Polskiego Radia przygotował wiele atrakcyjnych audycji.
Audio
  • Głosy żeńskie i męskie w radiu (Popołudnie z radiową Jedynką)
  • Radio DAB w państwach Europy (Popołudnie z radiową Jedynką)
Siedziba Polskiego Radia
Siedziba Polskiego Radia Foto: PRW tym roku Światowy Dzień Radia jest obchodzony pod hasłem: "Równe traktowanie kobiet i mężczyzn oraz wzmocnienie roli kobiet w radio" (Gender equality and women’s empowerment in radio).

Zaczęlliśmy już z samego rana, w "Sygnałach dnia". Światowemu Dniu Radia poświęcona była  rozmowa z naszym gościem - pełnomocnikiem rządu do spraw równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz (7.15).

Przez cały dzień w "Aktualnościach" radiowej Jedynki mówiliśmy o:
- zawodach dotychczas wykonywanych przez mężczyzn, a które teraz wykonują też kobiety,
- urlopach tacierzyńskich, bo coraz więcej ojców decyduje się brać urlop, by zajmować się dziećmi i w ten sposób dać szansę powrotu na rynek pracy swoim małżonkom,

- o kobietach sołtysach na Podlasiu,
- o kobietach - realizatorach dźwięku w Polskim Radiu.
Była także rozmowa z Agnieszką Zalewską, przewodniczącą Rady CERN.

Między 9.00 a 12.00 w audycji "Cztery pory roku" rozmowy z dziennikarkami polonijnych stacji radiowych – np. z PRL 24, czyli Polskiego Radia Londyn oraz z Norwegii. Także korespondencja w Wielkiej Brytanii o "kobiecych" programach radiowych, takich jak np. nadawana w BBC Radio 4 "Woman’s Hour".

/
/

 

W magazynie "Z kraju i ze świata" po 12.20 mówiliśmy co to jest gender mainstreaming i czy faktycznie jest uwzględniany w pracach rządu (Gender mainstreaming - strategia polityczna na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Strategia GM stała się wiążąca dla państw członkowskich UE  w 1997 roku - została wpisana do artykułu 2 Traktatu Amsterdamskiego. Gender mainstreaming jest także oficjalną strategią ONZ). Rozmowa z Jolantą Plakwicz z Fundacji PSF Centrum Kobiet, polską delegatką do Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Unii Europejskiej.

Zobacz serwisy specjalne Polskiego Radia

W "Popołudniu z radiową Jedynką" staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czy funkcjonuje radiowy stereotyp o różnicy pomiędzy głosami męskimi i damskimi na antenie - opinie członków komisji przyznającej karty mikrofonowe. Płci kulturowej poświęcona była również "Debata w Jedynce".

Kanały tematyczne na moje.polskieradio.pl

W audycjach ekonomicznych były rozmowy z kobietami, które działają w biznesie, zarówno w miastach, jak i na wsi, wchodzą w skład rad nadzorczych czy zarządów firm. Mówililśmy o ich drodze do tych stanowisk i funkcji, a także pytaliśmy, czy płeć była kiedykolwiek przeszkodą na drodze ich kariery. Przedstawiliśmy również organizacje i stowarzyszenia wspierające działalność kobiet w gospodarce oraz programach typu "Global Retention of Women (GROW)".

W magazynie "Więcej świata" Agata Kasprolewicz opowiadała o dziennikarkach obsługujących kryzysy i konflikty międzynarodowe (takie jak na Ukrainie, czy w Afryce Północnej).

Gender poświęcona była również audycja "Gdy kobieta przejmuje inicjatywę ..." z cyklu "Seksosfera". Według badań socjologicznych i psychologicznych, obecnie coraz częściej w sprawach intymnych kobieta przejmuje inicjatywę. Oznacza to zmiany obyczajowe w związkach partnerskich, nie tylko tych dojrzałych, ale i młodzieńczych. O czym świadczą te zmiany, co z nich wynika - o tym rozmawialiśmy z dr. Arturem Nowakowskim, seksuologiem, ginekologiem.

Pierwsze obchody Światowego Dnia Radia odbyły się 13 lutego 2012. UNESCO chce zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie, jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.

Światowy Dzień Radia jest obchodzony z inicjatywy Hiszpanii.

ag, pg

Czytaj także

"Polskie Radio było oknem na świat"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 09:38
Polskie Radio dla wielu mieszkańców Ukrainy w czasach komunistycznych było oknem na świat. To tutaj można było usłyszeć muzykę rockową, która nie była puszczana w radzieckich stacjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka na liście UNESCO? To dopiero byłby prezent

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 19:00
18 kwietnia radiowa Jedynka obchodzi 88. urodziny. Dla uczczenia jubileuszu postanowiliśmy zgłosić Jedynkę do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
rozwiń zwiń