Światowy Dzień Radia na antenie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 13:00
Obchodzony 13 lutego Dzień upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. Z tej okazji Pierwszy Program Polskiego Radia przygotował wiele atrakcyjnych audycji.
Audio
  • Głosy żeńskie i męskie w radiu (Popołudnie z radiową Jedynką)
  • Radio DAB w państwach Europy (Popołudnie z radiową Jedynką)
Siedziba Polskiego Radia
Siedziba Polskiego Radia Foto: PRW tym roku Światowy Dzień Radia jest obchodzony pod hasłem: "Równe traktowanie kobiet i mężczyzn oraz wzmocnienie roli kobiet w radio" (Gender equality and women’s empowerment in radio).

Zaczęlliśmy już z samego rana, w "Sygnałach dnia". Światowemu Dniu Radia poświęcona była  rozmowa z naszym gościem - pełnomocnikiem rządu do spraw równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz (7.15).

Przez cały dzień w "Aktualnościach" radiowej Jedynki mówiliśmy o:
- zawodach dotychczas wykonywanych przez mężczyzn, a które teraz wykonują też kobiety,
- urlopach tacierzyńskich, bo coraz więcej ojców decyduje się brać urlop, by zajmować się dziećmi i w ten sposób dać szansę powrotu na rynek pracy swoim małżonkom,

- o kobietach sołtysach na Podlasiu,
- o kobietach - realizatorach dźwięku w Polskim Radiu.
Była także rozmowa z Agnieszką Zalewską, przewodniczącą Rady CERN.

Między 9.00 a 12.00 w audycji "Cztery pory roku" rozmowy z dziennikarkami polonijnych stacji radiowych – np. z PRL 24, czyli Polskiego Radia Londyn oraz z Norwegii. Także korespondencja w Wielkiej Brytanii o "kobiecych" programach radiowych, takich jak np. nadawana w BBC Radio 4 "Woman’s Hour".

/
/

 

W magazynie "Z kraju i ze świata" po 12.20 mówiliśmy co to jest gender mainstreaming i czy faktycznie jest uwzględniany w pracach rządu (Gender mainstreaming - strategia polityczna na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Strategia GM stała się wiążąca dla państw członkowskich UE  w 1997 roku - została wpisana do artykułu 2 Traktatu Amsterdamskiego. Gender mainstreaming jest także oficjalną strategią ONZ). Rozmowa z Jolantą Plakwicz z Fundacji PSF Centrum Kobiet, polską delegatką do Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Unii Europejskiej.

Zobacz serwisy specjalne Polskiego Radia

W "Popołudniu z radiową Jedynką" staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czy funkcjonuje radiowy stereotyp o różnicy pomiędzy głosami męskimi i damskimi na antenie - opinie członków komisji przyznającej karty mikrofonowe. Płci kulturowej poświęcona była również "Debata w Jedynce".

Kanały tematyczne na moje.polskieradio.pl

W audycjach ekonomicznych były rozmowy z kobietami, które działają w biznesie, zarówno w miastach, jak i na wsi, wchodzą w skład rad nadzorczych czy zarządów firm. Mówililśmy o ich drodze do tych stanowisk i funkcji, a także pytaliśmy, czy płeć była kiedykolwiek przeszkodą na drodze ich kariery. Przedstawiliśmy również organizacje i stowarzyszenia wspierające działalność kobiet w gospodarce oraz programach typu "Global Retention of Women (GROW)".

W magazynie "Więcej świata" Agata Kasprolewicz opowiadała o dziennikarkach obsługujących kryzysy i konflikty międzynarodowe (takie jak na Ukrainie, czy w Afryce Północnej).

Gender poświęcona była również audycja "Gdy kobieta przejmuje inicjatywę ..." z cyklu "Seksosfera". Według badań socjologicznych i psychologicznych, obecnie coraz częściej w sprawach intymnych kobieta przejmuje inicjatywę. Oznacza to zmiany obyczajowe w związkach partnerskich, nie tylko tych dojrzałych, ale i młodzieńczych. O czym świadczą te zmiany, co z nich wynika - o tym rozmawialiśmy z dr. Arturem Nowakowskim, seksuologiem, ginekologiem.

Pierwsze obchody Światowego Dnia Radia odbyły się 13 lutego 2012. UNESCO chce zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie, zarówno w krajach rozwiniętych, gdzie stacje radiowe wykorzystują nowe technologie, jak i w krajach rozwijających się, gdzie radio stymuluje rozwój społeczeństwa.

Światowy Dzień Radia jest obchodzony z inicjatywy Hiszpanii.

ag, pg

Czytaj także

"Polskie Radio było oknem na świat"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 09:38
Polskie Radio dla wielu mieszkańców Ukrainy w czasach komunistycznych było oknem na świat. To tutaj można było usłyszeć muzykę rockową, która nie była puszczana w radzieckich stacjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedynka na liście UNESCO? To dopiero byłby prezent

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 19:00
18 kwietnia radiowa Jedynka obchodzi 88. urodziny. Dla uczczenia jubileuszu postanowiliśmy zgłosić Jedynkę do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
rozwiń zwiń