Reżyserski debiut Marcina Trońskiego w radiu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 16:06
W niedzielne popołudnie zapraszamy na premierę słuchowiska "Jasna, moja miłość". Jako autor i reżyser debiutuje w radiu Marcin Troński.
Marcin Troński w studiu Teatru Polskiego Radia
Marcin Troński w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Jest rok 1991. Jerzy (Marcin Troński), telewizyjny korespondent wojenny, powraca do Polski z Ruandy, gdzie przez ostatnie trzy miesiące relacjonował przebieg makabrycznej wojny miedzy Tutsi i Hutu.

Wraca do domu, ale nie na długo. Na wieść o wybuchu wojny domowej w Jugosławii, wymusza na byłej żonie, a teraz jego szefowej (Maria Pakulnis), delegację do Zagrzebia. W Warszawie zostawia córkę w trakcie trudnego rozstania z mężem, wnuka i rodziców. Instynkt rasowego reportera każe mu jechać w środek kolejnej wojny, niezależnie od grożących mu niebezpieczeństw.

Jednego dnia jest w Warszawie, a kolejnego… budzi się w chorwackim szpitalu, nie wiedząc kim jest i co się wydarzyło. Opiekę roztacza nad nim czterdziestoletnia pielęgniarka, Jasna (Dorota Landowska). Gdy szpital przestaje być bezpieczny, kobieta zabiera go na wyspę, do swojego domu, który wkrótce stanie się i jego domem.

Autor i reżyser:

Marcin Troński

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne :
Marian Szałkowski

Obsada:
Dorota Landowska (Jasna, pielęgniarka), Marcin Troński (Jerzy, korespondent), Marian Opania (Śime, przyjaciel Jerzego, jego wyspiarski guru), Agnieszka Warchulska (Marta, córka Jerzego, lekarka), Maria Pakulnis (Bogna, była żona Jerzego), Andrzej Blumenfeld (Lupi, przyjaciel Jerzego z ławy szkolnej), Grzegorz Damięcki (Bogdan, montażysta), Antonina Girycz (Ana, żona Śime), Stanisław Elsner-Załuski (Blaż Krasić, ordynator), Miłogost Reczek (Darko, właściciel restauracji), Piotr Zelt (Pacjent), Leon Charewicz (Goran, pacjent), Katarzyna Dąbrowska (Krystyna, turystka), Rafał Zawierucha (Paweł, turysta), Elżbieta Kijowska (Starsza pani), Arkadiusz Bazak (Starszy pan), Julia Kołakowska (Strażniczka graniczna)

Na premierę słuchowiska "Jasna, moja miłość" zapraszamy w niedzielę 16 lutego po godz. 17.00.

Czytaj także

Widowisko wyobraźni, czyli Sapkowski w wersji radiowej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 00:48
Książka Andrzeja Sapkowskiego "Lux perpetua" w wydaniu dźwiękowym to prawdziwy popis efektów specjalnych z arsenału radiowca. Kształt ostateczny jest przez to zadziwiająco realistyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorzy Teatru Polskiego Radia: Splendory to nasza nagroda

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 08:35
- Teatr Polskiego Radia to magiczne miejsce. Jest tylko mikrofon, stolik, koledzy, zapala się lampka i znajdujemy się w pałacu, różnych dziwnych miejscach. To teatr wyobraźni - powiedziała Maria Pakulnis, laureatka Wielkiego Splendora 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Retmaniak laureatką Honorowego Wielkiego Splendora

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 19:00
Splendory 2013 wręczone! Za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono Annę Retmaniak, wybitną dziennikarkę Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wręczono Honorowe Odznaki Polskiego Radia. "Za pasję, talent i profesjonalne zaangażowanie”

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 15:06
Zarząd Polskiego Radia S.A. przyznał Honorowe Odznaki Polskiego Radia osobom, które mają szczególnie duży wkład w rozwój radiofonii publicznej. Odznaczenia w siedzibie Polskiego Radia uroczyście wręczyli: prezes Zarządu Andrzej Siezieniewski oraz członkowie Zarządu – Jolanta Wiśniewska i Henryk Cichecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Bonaszewski: nie robię podsumowań na koniec roku ani w ogóle

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 20:33
- To co było jest już prawie nieistotne. To co będzie, tego w ogóle nie ma. W związku z tym, czy to ma wszystko sens? Może istotne jest tylko to, co jest w tej chwili - mówił w Jedynce Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń