Ukraińscy sportowcy wyjeżdżają z Soczi

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 14:03
Część sportowców z Ukrainy postanowiła opuścić Soczi, gdzie trwają zimowe igrzyska i wrócić do ojczyzny - poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W Kijowie trwają antyrządowe protesty, w wyniku których wiele osób poniosło śmierć lub jest rannych.
Audio
  • Jacek Kubicki o ukraińskich sportowcach (Aktualności/Jedynka)
  • Z Moskwy Maciej Jastrzębski: przebywający w Soczi ukraińscy sportowcy apelują do rodaków o pokój
Kibice hokeja podczas meczu Szwajcaria - Szwecja na znak solidarności Ukraina pomalowali twarze w barwy narodowe tego państwa
Kibice hokeja podczas meczu Szwajcaria - Szwecja na znak solidarności Ukraina pomalowali twarze w barwy narodowe tego państwaFoto: EPA/SRDJAN SUKI

W komunikacie MKOl nie podano, ilu sportowców postanowiło wrócić na Ukrainę. Reprezentacja tego kraju w Soczi liczyła 43 zawodników.
- Niektórzy postanowili wrócić do domu, a Siergiej Bubka (szef ukraińskiego komitetu olimpijskiego) podkreślił, że szanuje prawo każdego do podjęcia w tej sprawie indywidualnej decyzji" - zaznaczył rzecznik prasowy MKOl Mark Adams.

Starcia na Ukrainie - relacja na żywo
Jedną z osób, która postanowiła opuścić Soczi jest alpejka Bohdana Macioćka. Wraz z ojcem Olegiem, który jest jej trenerem, skrytykowali ukraińskie władze za doprowadzenie do zaistniałej sytuacji.
- Jesteśmy oburzeni postępowaniem rządu i prezydenta. Choć kochamy Ukrainę, to nie będziemy jej tu dłużej reprezentować. Mamy uśmiechać się, gdy w ojczyźnie przelewa się krew i tyle osób cierpi? To niemożliwe! Rezygnujemy z igrzysk w geście solidarności z walczącymi na barykadach" - powiedzieli w wywiadzie udzielonym jednej z krajowych telewizji.

W trwających od wtorku starciach między milicją a opozycjonistami, do jakich dochodzi na Majdanie w Kijowie. śmierć poniosło kilkadziesiąt osób.

W środę ukraiński komitet olimpijski zwrócił się do MKOl o umożliwienie uczczenia pamięci ofiar czarnymi opaskami noszonymi na strojach zawodników. Prośba - ze względów regulaminowych - została odrzucona. Adams podkreślił z kolei, że w wiosce olimpijskiej ustanowiono postanowiono minutą ciszy uczcić pamięć ofiar w Kijowie.

Przebywający w Soczi ukraińscy sportowcy apelują do rodaków o pokój. Apel opublikował Narodowy Komitet Olimpijski Ukrainy. Korespondent Polskiego radia w Rosji informuje, że ukraińska reprezentacja wyraża współczucie rodzinom ofiar i prosi o powstrzymanie rozlewu krwi.

Igrzyska w Soczi zakończą się w niedzielę.
(PAP/IAR/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak