Paweł Zalewski: Krym stracony na długi czas, wschód i południe Ukrainy jeszcze nie

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 20:29
- Dlatego Unia Europejska powinna pomóc w funkcjonowaniu rządowi ukraińskiemu tak, by mógł on spełniać swoje funkcje na terenach kwestionowanych przez Rosję - mówił w Jedynce Paweł Zalewski, eurodeputowany PO.
Audio
  • Paweł Zalewski o sytuacji na Ukrainie (Więcej świata/Jedynka)
Paweł Zalewski w studiu radiowej Jedynki
Paweł Zalewski w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Rosyjskie MSZ zaproponowało w poniedziałek Stanom Zjednoczonym i Unii Europejskiej utworzenie wspólnej "grupy wsparcia”, która miałaby podjąć mediację w ukraińskim kryzysie, uznanie wyników krymskiego referendum oraz zorganizowanie referendum konstytucyjnego we wszystkich regionach Ukrainy, które pozwoliłoby na zmianę ustroju tego państwa z unitarnego na federacyjny.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

- Rosjanie mówią Ukraińcom, że albo zgodzą się na rozmowy i ułożenie relacji w taki sposób, że Ukraina będzie federalna, a regiony południowe i wschodnie będą miały de facto wpływ na funkcjonowanie rządu centralnego albo poprzez stały nacisk na Ukrainę wschodnią i południową cały kraj będzie poddawany destabilizacji, a wspomniane regiony będą przesuwane w stronę Rosji - tłumaczył w audycji "Więcej świata" Paweł Zalewski.

Eurodeputowany PO propozycję Rosji nazwał "ultimatum" i wyraził zadowolenie, że została ona stanowczo odrzucona przez ukraińskie władze. - Teraz rządowi Arsenija Jaceniuka potrzebna jest bardzo mocna pomoc finansowa Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Tym razem ta pomoc musi być jednak inaczej zdefiniowana. Nie chodzi o pomoc w reformach ekonomicznych, ale o pomoc zapewniającą sprawne funkcjonowanie państwa na południu i wschodzie Ukrainy - podkreślał gość Jedynki.

Rozmawiał Grzegorz Ślubowski.

pg

Czytaj także

Tusk: na Krymie realizuje się czarny scenariusz. "Nie możemy wykluczyć prowokacji"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 23:59
- Patrząc na to, co się dzieje na terenie Ukrainy, nie możemy wykluczyć prowokacji. To nie dotyczy tylko terenów przygranicznych, ale całej Polski - mówił premier Donald Tusk podczas spotkania z wojewodami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Rosja wystraszy się sankcji, które nałożyły Unia Europejska i USA? (analiza)

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 21:20
Wprowadzone przez Unię Europejską sankcje dotyczą 21 a amerykańskie 11 urzędników, częściowo tych samych. Polegają na zamrożeniu kont, a wobec części z wymienionych, także na zakazie wjazdu na teren Unii i USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja uznała niepodległość Republiki Krymu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 20:20
Dekret w tej sprawie podpisał prezydent Władimir Putin. W dokumencie podpisanym przez prezydenta Rosji podkreślono, że Moskwa uznając niepodległość Krymu wzięła pod uwagę wolę narodów półwyspu, „wyrażoną w referendum z 16 marca”.
rozwiń zwiń