Aleksander Gierymski - artysta wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 12:40
W poniedziałkowy wieczór zapraszamy na spotkanie z malarstwem Aleksandra Gierymskiego. Po wystawie poświęconej jego twórczości, w Muzeum Narodowym w Warszawie, oprowadzą nas jej kustoszki.
Mariensztat w Warszawie ok. 1880 roku. fragment obrazu Aleksandra Gierymskiego Piaskarze
Mariensztat w Warszawie ok. 1880 roku. fragment obrazu Aleksandra Gierymskiego "Piaskarze"Foto: Wikipedia/Public Domain

Gierymski był niestrudzonym obserwatorem życia - zwłaszcza Warszawy. Tych części miasta, które przedtem nigdy nie były tematem sztuki; traktowane jako wstydliwe i niegodne. Jego obrazy jak "Pomarańczarka", "Brama na Starym Mieście", "Przystań na Solcu", "Trąbki", "Piaskarze", prezentują sceny z życia biedoty Powiśla i Starówki.

W Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto wystawę dzieł Aleksandra Gierymskiego ukazująca jego malarstwo, rysunki i grafiki, które tworzył dla warszawskich pism ilustrowanych końca XIX wieku. Można na niej zobaczyć prawie 120 obrazów i szkiców olejnych, 66 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 150 drzeworytów wykonanych według rysunków artysty. Większość prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, pozostałe wypożyczono z osiemnastu muzeów polskich, dwóch instytucji zagranicznych oraz z wielu kolekcji prywatnych.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Na "Rozdroża kultury" w poniedziałek po godz. 20.00 zaprasza Michał Montowski.

tj

Czytaj także

Premiera odświeżonej "Pomarańczarki"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 07:53
Zwiedzający Muzeum Narodowe w Warszawie mogą już oglądać obraz Aleksandra Gierymskiego. Po 14 miesiącach zakończyła się konserwacja znalezionego w 2011 roku dzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Gierymski w Muzeum Narodowym. Weryfikacja kanonu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:35
Od czwartku w Warszawie można będzie oglądać wystawę dzieł polskiego realisty. Zaprezentowana zostanie niemal cała spuścizna młodszego z braci Gierymskich.
rozwiń zwiń