Karol Wojtyła i jego "Crux Christi"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 08:00
W Wielki Piątek po godz. 23 zapraszamy na słuchowisko autorstwa Karola Wojtyły. Przyszły papież Jan Paweł II napisał je i wystawił w 1950 roku. Wcześniej, o 22.35 zapraszamy na rozmowy z uczestnikami pierwszej realizacji nabożeństwa.
Audio
  • Na misterium "Crux Christi" zapraszamy w Wielki Piątek (Jedynka)
Na obranie Jan Paweł II (zdjęcie archiwalne z czasu beatyfikacji)
Na obranie Jan Paweł II (zdjęcie archiwalne z czasu beatyfikacji)Foto: Przemysław Goławski/PR

"Crux Christi" czyli "Krzyż Chrystusa" to jedno z czterech misteriów paraliturgicznych, jakie Karol Wojtyła, wówczas wikary w krakowskim kościele św. Floriana, skomponował i wystawił ze studentami w roku 1950. Teksty zostały odnalezione niedawno przez księdza Szymona Fedorowicza, syna Jacka,  który należał do "Środowiska" wikarego Wojtyły. Jacek Fedorowicz pełnił odpowiedzialną rolę w przygotowaniu misteriów, dlatego stał się posiadaczem mocno sfatygowanych maszynopisów.

Nabożeństwa ks. Wojtyły zostały rozpisane na głosy. W przypadku "Crux Christi" mamy do czynienia z fragmentami pasji wg św. Mateusza przeplatanymi pieśniami wielkopostnymi pochodzącymi z Liturgii Godzin, bądź śpiewnika Karola Siedleckiego. Słuchowisko, jakie nadamy w Wielki Piątek poprzedzi rozmowa z jedynymi żyjącymi uczestnikami misteriów wojtyłowych - Teresą Rybicką i Stanisławem Abrahamowiczem. Opowiedzą oni jak doszło do realizacji tego pomysłu, jak przebiegało jego oryginalne wykonanie i jak zostało przyjęte przez wiernych w kościele.
Wykonanie, które nadamy w Polskim Radiu ma walor absolutnie unikatowy i pionierski zarazem; nikt dotychczas nie zaadaptował tego tekstu Karola Wojtyły, zawierającego jego wyjątkowe przemyślenia na temat Tajemnicy Odkupienia, na użytek radia. Zrealizowano je pod kierownictwem muzycznym Marcina Bornusa-Szczycińskiego, wykładowcy śpiewu liturgicznego, organisty i założyciela Zespołu Muzyki Dawnej Bornus Consort, który to zespół wykonuje wszystkie śpiewy (ze specjalnym udziałem Antoniny Krzysztoń).
W roli kapłana usłyszymy Krzysztofa Wakulińskiego, narratorem jest Krzysztof Gosztyła, w roli Jezusa Andrzej Ferenc. Występują także: Stanisław Brudny, Adam Bauman i Henryk Talar. Opieka literacka Marcina Witana, realizacja akustyczna Mariana Szałkowskiego i Andrzeja Brzoski, reżyseria całości Janusza Kukuły.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstaje "Wielka Księga Kanonizacyjna". Napisz do Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 09:34
Napisz do Jana Pawła II - zachęcają stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Właśnie powstaje "Wielka Księga Kanonizacyjna", w której Polacy zamieszczają swoje podziękowania, prośby i postanowienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Placido Domingo w hołdzie papieżowi. Stefański: to będzie wyjątkowy koncert

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 09:38
W dniu wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II hiszpański tenor zaśpiewa w stolicy Wielkopolski. O wydarzeniu w radiowej Jedynce opowiedział jego organizator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. Gigantyczne kolejki po okolicznościowe monety

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 11:16
Prawie 1,7 mln okolicznościowych monet przygotował Narodowy Bank Polski, by uczcić kanonizację papieża Jana Pawła II. Kolejki po nie ustawiają się od wielu dni. We wtorek ruszyła sprzedaż.
rozwiń zwiń