Karol Wojtyła i jego "Crux Christi"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 08:00
W Wielki Piątek po godz. 23 zapraszamy na słuchowisko autorstwa Karola Wojtyły. Przyszły papież Jan Paweł II napisał je i wystawił w 1950 roku. Wcześniej, o 22.35 zapraszamy na rozmowy z uczestnikami pierwszej realizacji nabożeństwa.
Audio
  • Na misterium "Crux Christi" zapraszamy w Wielki Piątek (Jedynka)
Na obranie Jan Paweł II (zdjęcie archiwalne z czasu beatyfikacji)
Na obranie Jan Paweł II (zdjęcie archiwalne z czasu beatyfikacji)Foto: Przemysław Goławski/PR

"Crux Christi" czyli "Krzyż Chrystusa" to jedno z czterech misteriów paraliturgicznych, jakie Karol Wojtyła, wówczas wikary w krakowskim kościele św. Floriana, skomponował i wystawił ze studentami w roku 1950. Teksty zostały odnalezione niedawno przez księdza Szymona Fedorowicza, syna Jacka,  który należał do "Środowiska" wikarego Wojtyły. Jacek Fedorowicz pełnił odpowiedzialną rolę w przygotowaniu misteriów, dlatego stał się posiadaczem mocno sfatygowanych maszynopisów.

Nabożeństwa ks. Wojtyły zostały rozpisane na głosy. W przypadku "Crux Christi" mamy do czynienia z fragmentami pasji wg św. Mateusza przeplatanymi pieśniami wielkopostnymi pochodzącymi z Liturgii Godzin, bądź śpiewnika Karola Siedleckiego. Słuchowisko, jakie nadamy w Wielki Piątek poprzedzi rozmowa z jedynymi żyjącymi uczestnikami misteriów wojtyłowych - Teresą Rybicką i Stanisławem Abrahamowiczem. Opowiedzą oni jak doszło do realizacji tego pomysłu, jak przebiegało jego oryginalne wykonanie i jak zostało przyjęte przez wiernych w kościele.
Wykonanie, które nadamy w Polskim Radiu ma walor absolutnie unikatowy i pionierski zarazem; nikt dotychczas nie zaadaptował tego tekstu Karola Wojtyły, zawierającego jego wyjątkowe przemyślenia na temat Tajemnicy Odkupienia, na użytek radia. Zrealizowano je pod kierownictwem muzycznym Marcina Bornusa-Szczycińskiego, wykładowcy śpiewu liturgicznego, organisty i założyciela Zespołu Muzyki Dawnej Bornus Consort, który to zespół wykonuje wszystkie śpiewy (ze specjalnym udziałem Antoniny Krzysztoń).
W roli kapłana usłyszymy Krzysztofa Wakulińskiego, narratorem jest Krzysztof Gosztyła, w roli Jezusa Andrzej Ferenc. Występują także: Stanisław Brudny, Adam Bauman i Henryk Talar. Opieka literacka Marcina Witana, realizacja akustyczna Mariana Szałkowskiego i Andrzeja Brzoski, reżyseria całości Janusza Kukuły.

(ag)

Czytaj także

Powstaje "Wielka Księga Kanonizacyjna". Napisz do Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 09:34
Napisz do Jana Pawła II - zachęcają stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Właśnie powstaje "Wielka Księga Kanonizacyjna", w której Polacy zamieszczają swoje podziękowania, prośby i postanowienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Placido Domingo w hołdzie papieżowi. Stefański: to będzie wyjątkowy koncert

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 09:38
W dniu wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II hiszpański tenor zaśpiewa w stolicy Wielkopolski. O wydarzeniu w radiowej Jedynce opowiedział jego organizator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. Gigantyczne kolejki po okolicznościowe monety

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 11:16
Prawie 1,7 mln okolicznościowych monet przygotował Narodowy Bank Polski, by uczcić kanonizację papieża Jana Pawła II. Kolejki po nie ustawiają się od wielu dni. We wtorek ruszyła sprzedaż.
rozwiń zwiń