Dorota Kędzierzawska: mam poczucie, że w tym, co robię, jestem szczera

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 09:54
- Nie staram się robić żadnych kroków pod publiczkę, tylko opowiadać to, co mnie frapuje, męczy, dręczy albo cieszy - mówiła w Jedynce reżyserka i scenarzystka.
Audio
  • Dorota Kędzierzawska o swoich filmach, współpracy z Danutą Szaflarską i projekcie "Polska Światłoczuła" (Sobota z radiową Jedynką)
Dorota Kędzierzawska w studiu radiowej Jedynki
Dorota Kędzierzawska w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

W swojej twórczości Dorota Kędzierzawska, jak sama przyznaje, czuje się wolna. - W czasach kiedy debiutowałam istniała cenzura, która ograniczała wolność. Teraz taką cenzurą są pieniądze, natomiast ja czuję się wolna. Mam wokół siebie ludzi, którzy pomagają mi w tej mojej niełatwej drodze. To m.in. operator Artur Reinhart. Bez niego byłoby mi dużo, dużo trudniej i nie wiem, czy dałabym radę - podkreślała artystka.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W swoich filmach ("Pora umierać", "Jutro będzie lepiej", "Inny świat") Dorota Kędzierzawska opowiada głównie o dzieciach i osobach starszych. - To podświadome i intuicyjne. Sama często powtarzam, że takie tematy po prostu się mnie czepiają. Kilka osób już mnie pytało, czy miałam ciężkie dzieciństwo i czy dlatego opowiadam w swoich filmach o trudnym losie dzieci. Dzieciństwo miałam fantastyczne, natomiast jest coś takiego, że ciągnie mnie w stronę ludzi, którzy są trochę inni, z pozoru bezbronni - tłumaczyła w "Sobocie z radiową Jedynką".

Choć reżyserka nie przepada za improwizacją na planie, to takie momenty też czasem się jej zdarzają. - Nie mogłabym zacząć dnia zdjęciowego, prosząc aktorów, żeby coś zaproponowali, stojąc przed kamerą. Wszystko mam dokładnie ułożone w głowie, natomiast zdarzają się takie magiczne momenty, gdy w ramach tego, co robimy, odbywa się improwizacja. Jest ona jednak wymyślona przeze mnie albo przez kogoś, kto bardzo dobrze wie, co powinno się w filmie znaleźć - zdradziła Dorota Kędzierzawska.

W kwietniu reżyserka znalazła się w gronie artystów odznaczonych przez ministra kultury medalami Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. - Ta nagroda to dla mnie duże zaskoczenie, ponieważ nigdy nie myślałam o tym, że powinnam być czymś odznaczona. To niesłychanie miłe i bardzo zobowiązujące - stwierdziła.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

W audycji artystka mówiła także o współpracy z Danutą Szaflarską i projekcie kina objazdowego "Polska Światłoczuła".

Rozmawiał Wojciech Urban.

pg,kk

Czytaj także

Kędzierzawska: zakochałam się w Pani Danucie!

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 13:59
Zarówno osoby w podeszłym wieku, jak i małoletni są często na ekranie traktowani bardzo niepoważnie, z przymrużeniem oka. Podobnie bywa w życiu. To duży błąd...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Szaflarska i Polska Światłoczuła

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 15:19
Ekipa "Polski światłoczułej" jeździ po całym kraju organizując, głównie w małych miejscowościach, projekcje polskich filmów. Towarzyszą im dyskusje znanych artystów z widzami. Pokazy mają miejsce np. w miejscowych świetlicach i ośrodkach kultury, szkołach, a nawet zakładach karnych.
rozwiń zwiń