Spór o gen. Jaruzelskiego. Czy powinien zostać prezydentem w 1989 roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 01:07
Śmierć gen. Jaruzelskiego - ostatniego przywódcy PRL i pierwszego prezydenta RP - naznaczyła dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego. W wieczorze wyborczym Jedynki swoje opinie przedstawili Andrzej Halicki (PO) i Tadeusz Iwiński (SLD)
Audio
  • Tadeusz Iwiński i Andrzej Halicki o śmierci gen. Wojciecha Jaruzelskiego (Jedynka)
W wieku 90 lat zmarł generał Wojciech Jaruzelski
W wieku 90 lat zmarł generał Wojciech Jaruzelski Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Ja mam oczywiście negatywna ocenę gen. Wojciecha Jaruzelskiego nie tylko dlatego, że przed 1989 rokiem jego karta to nieustanne pasmo zapisów tragiczny dla narodu polskiego. Ale też nie uważam, by był "architektem Okrągłego Stołu" - powiedział w Jedynce Andrzej Halicki.

Określenia tego użył szef SLD Leszek Miller, który zapowiedział, że zwróci się w poniedziałek do prezydenta Bronisława Komorowskiego o ustanowienie żałoby narodowej. Zdaniem Halickiego stan wojenny był zamachem stanu, gdyż łamał także prawo PRL.

Stan wojenny - serwis specjalny >>>

Z kolei Tadeusz Iwiński uznaje Wojciecha Jaruzelskiego za postać tragiczną. - Jest, kto wie czy nie jedną z dwóch, trzech najwybitniejszych postaci polskiego życia politycznego po II wojnie światowej - mówił poseł SLD. Jego zdaniem przed wprowadzeniem stanu wojennego groził albo rodzaj wojny domowej, albo wejście wojsk radzieckich. - Aby doszło do Okrągłego Stołu musiały zajść trzy procesy: opozycja demokratyczna, nurt reformatorski w PZPR, który uosabiał właśnie Jaruzelski i Rakowski oraz dojście do władzy Gorbaczowa. Uważam, że generał doprowadził Polskę bez przelewu krwi do pokojowej transformacji - wyjaśnił.

W poniedziałek 26 maja o gen. Wojciechu Jaruzelskim porozmawiamy w "Sygnałach dnia" z prof. Jerzym Eislerem. Zapraszamy o godz. 8.40.

(asz)

Czytaj także

Wojciech Jaruzelski nie żyje: Kancelaria Prezydenta o pogrzebie generała: konieczne jest poznanie woli rodziny

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 23:12
- Przed podjęciem jakichkolwiek działań, co do pogrzebu generała Wojciecha Jaruzelskiego konieczne jest poznanie woli rodziny - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odszedł człowiek, który starał się jak najlepiej służyć Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 23:59
- Życie i decyzje polityczne gen. Wojciecha Jaruzelskiego są kontrowersyjne, będą różnie oceniane, ale uważam, że odszedł człowiek, który starał się jak najlepiej służyć Polsce - mówi były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wałęsa: ocenę działalności generała zostawiam Panu Bogu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 23:59
- Opowiadał świetne kawały, można by go godzinami słuchać - to jedno ze wspomnień Lecha Wałęsy o generale Wojciechu Jaruzelskim.
rozwiń zwiń