Radiowa Jedynka na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i CN Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 13:47
Na uczestników 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik czeka jak zwykle mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów oraz wystawców. Czas zdradzić nieco szczegółów imprezy, która odbędzie się 31 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie
Audio
  • Tomasz Zimoch zaprasza na Piknik naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik
Radiowa Jedynka na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i CN Kopernik
Foto: materiały promocyjne

W 200 stanowiskach instytucje z Polski i zagranicy zaoferują zwiedzającym bogactwo pokazów z niemal każdej dziedziny wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Uczestnicy dowiedzą się m.in., czy w 5 minut można wyizolować DNA z truskawki, jak długo trwa rozruch reaktora jądrowego i jak w krótkim czasie wykryć ślady krwi na miejscu przestępstwa.

Wielbiciele robotów zapoznają się z ich budową, sprawdzą, jakie kobiece cechy udało się odwzorować w konstrukcji robota-kobiety, a nawet będą mogli uczestniczyć w walkach sparingowych robotów mini- i microsumo. Za pomocą specjalnego hełmu rzeczywistości wirtualnej piknikowicze przeniosą się w czasie (i przestrzeni): czeka ich spacer po willi w Toskanii oraz przejażdżka rollercoasterem po starym zamczysku.

Zainteresowani medycyną na specjalnym symulatorze przeprowadzą bezkrwawy zabieg chirurgiczny oraz zgłębią wiedzę na temat eksperymentalnej techniki chirurgicznej wykorzystującej druk 3D. Ponadto na chętnych czeka kurs pilotażu helikoptera oraz udział w zawodach w konkurencjach: lądowanie do celu, przelot nad przeszkodami terenowymi i ustanawianie rekordu długości lotu. Nadarzy się również okazja do odwiedzenia interaktywnego tunelu czasowego i poznania własności promienia laserowego, a także stworzenia własnego laserowego toru przeszkód. Natomiast wielbiciele samochodów powinni pojawić się na płycie Stadionu, na której zgłębią tajniki motoryzacji – zarówno w jej dawnym, jak i w najnowszym wydaniu.
W stoiskach Polskiego Radia zaprezentują się nie tylko jego poszczególne Programy, ale również Studio Reportażu i Dokumentu, portal PolskieRadio.pl, Informacyjna Agencja Radiowa, Teatr czy Archiwum Polskiego Radia. Będzie można m.in. sprawdzić, ile centymetrów ma 1 sekunda nagrania, wcielić się w radiowego serwisanta, reportera czy montażystę, przekonać się, na czym polega proces cyfryzacji dźwięku, a nawet wziąć udział w nagraniu mikrosłuchowiska. Powróci również, w zupełnie nowej odsłonie, ciesząca się ogromnym powodzeniem podczas 16. Pikniku Naukowego, wielokrotnie nagradzana akcja "Dotknij dźwięku". Natomiast fani słynnych radiowych głosów będą mieli okazję spotkać się z nimi na żywo  wśród obecnych na Pikniku dziennikarzy pojawią się m.in.: Artur Andrus, Piotr Baron, Roman Czejarek, Hanna Maria Giza i Marek Niedźwiecki.

W tygodniu poprzedzającym piknik w audycjach "Naukowy Zawrót Głowy" po godz. 21.30) tematy  związane z najnowszymi osiągnięciami naukowców, które będą prezentowane podczas imprezy. Ponadto 27 maja po godz. 23.10 w audycji planujemy spotkanie z prof.Łukaszem Turskim i Robertem Firmhoferem
W paśmie "Jedynka Dzieciom" (po godz. 19.25)  pytania i zadania o tematyce piknikowej  - najaktywniejszych spośród najmłodszych słuchaczy zaprosimy do współprowadzenia audycji nadawanej ze Stadionu Narodowego.
31 maja na Stadionie Narodowym prwezentacjer radiowej jedynki pod hasłem "Radio od kuchni, czyli Jedynka na 18. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik". Temat przewodni Pikniku: Czas.
Prawie cały program radiowej Jedynki od godz. 9.00 do godz. 20.00, będzie realizowany ze Stadionu Narodowego. Studio piknikowe Jedynki znajduje się w namiocie nr 9  (wejście od Ronda Waszyngtona). Pokażemy radio od kuchni, czyli jak przygotowuje się audycje i jak się je tworzy. Uczestnicy imprezy, po krótkim przeszkoleniu, będą mogli wziąć udział w tworzeniu programów, których w tym czasie będzie można słuchać w radiu. Zwrócimy  szczególną uwagę na czas w radiu przy tworzeniu audycji, nawiązując tym samym do tegorocznego hasła Pikniku.

31 maja od godz. 11.00 do 20.00 zapraszamy na Stadion Narodowy w Warszawie. Wstęp wolny. Więcej informacji: pikniknaukowy.pl.

Zapraszamy równiez do słuchania radiowej Jedynki i na naszą stronę internetową jedynka/polskieradio/pl.

(ag)

Czytaj także

Czas na 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 15:00
Największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę odbędzie się już po raz osiemnasty, w ostatnią sobotę maja - i zajmie się zjawiskiem czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy: czas wehikułów

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 18:00
Przed nami kolejny Piknik Naukowy, największe w Europie plenerowe wydarzenie upowszechniające widzę i odkrycia. Od 18 lat wydarzenie przyciąga wielu obecnych lub przyszłych odkrywców.
rozwiń zwiń