Powieść "W Jezioranach" ma już 54 lata

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:53
Jej premiera na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia miała miejsce 29 maja 1960 roku. Do dziś perypetie i dramaty mieszkańców Jezioran budzą żywe emocje wśród słuchaczy.
Audio
Nagranie jednego z odcinków W Jezioranach. Od prawej: Joanna Kasperska, Maria Chludzińska i Elżbieta Gaertner
Nagranie jednego z odcinków "W Jezioranach". Od prawej: Joanna Kasperska, Maria Chludzińska i Elżbieta GaertnerFoto: Wojciech Kusiński/PR

Radiowa powieść miała zarówno odzwierciedlać, jak i kształtować życie mieszkańców wsi oraz związanych ze wsią środowisk (nauczyciele, lekarze, administracja, straż ogniowa, itd.). "Bohaterem zbiorowym" była zamieszkała na kolonii Trojaki rodzina Jabłońskich wraz ze swym sąsiedztwem. Obraz ich codziennego życia, różne dramatyczne epizody ich losu oraz życiowe wybory i decyzje do tego stopnia przyciągnęły uwagę słuchaczy, że redakcja po każdym odcinku otrzymywała stosy listów. Od czasu drukowania odcinków powieści w "Dzienniku Ludowym" masowo zaczęły powstawać liczne "Kluby Przyjaciół Jezioran". W czasie stanu wojennego na półtora roku - od grudnia 1981 do maja 1983 - autorzy w porozumieniu z aktorami zawiesili realizację audycji.

Dowiedz się więcej i posłuchaj odcinków powieści "W Jezioranach" >>>

Od początku istnienia powieści przyjęto zasadę, iż zarówno autorzy, jak i aktorzy występują "bezimiennie" (ich nazwisk nie podaje się po zakończeniu odcinka). Pierwszy zespół autorski składał się z Zofii Posmysz-Piaseckiej, Władysława Milczarka i Andrzeja Mularczyka. Z tej ekipy do tej pory pozostał Andrzej Mularczyk, z którym współpracowali Andrzej Bartosz oraz Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz (autorka książki i scenariusza serialu " Boża podszewka", która do dziś pozostaje współautorem audycji).
W sumie przed mikrofonem wystąpiło blisko 200 aktorów, wśród których było wiele słynnych nazwisk, zapisanych złotymi zgłoskami w historii polskiego teatru (m.in. Kazimierz Opaliński, Maria Żabczyńska, Janusz Paluszkiewicz, Zygmunt Kęstowicz, Wanda Majerówna, Bogumił Kłodkowski, Krzysztof Kołbasiuk). Spośród tych, którzy zaczynali kreować swoje postacie w "Jezioranach" od pierwszych odcinków grają do dziś: Halina Głuszkówna (Wanda) i Jan Matyjaszkiewicz (Heniek). Oprócz nich w zespole aktorskim jest wielu znanych aktorów (Franciszek Pieczka, Gustaw Lutkiewicz, Danuta Stenka, Joanna Sobieska, Artur Barciś, Janusz Kłosiński), którzy zgodnie z zasadą powieści występują anonimowo, jako postacie słuchowiska.
Mimo narastającej konkurencji telenowel i seriali audycja "W Jezioranach" ma nadal ogromną rzeszę wielbicieli, wywodzących się z różnych kręgów społecznych i grup wiekowych. Autorzy starają się przedstawiać losy swych bohaterów na tle aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych. W poszczególnych odcinkach dramat miesza się z komedią, trudne decyzje życiowych wyborów zderzają się ze scenami humorystycznymi. Trwałe miejsce powieści radiowej na antenie dowodzi, że radio publiczne docenia tę formę kontaktu ze słuchaczami.

Z twórcami powieści "W Jezioranach" słuchacze będą mogli się spotkać 31 maja podczas Pikniku Naukowego na Stadionie Narodowym.

Piknik Naukowy 2014 z radiową Jedynką >>>

(Polskie Radio, ag/tj)

Czytaj także

Artur Barciś: musiałem zostać aktorem, nie miałem innego wyjścia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 15:27
W rozmowie z Tomaszem Zimochem znakomity i wszechstronny artysta-aktor opowiadał o dzieciństwie i scenie, po czym rozpoznaje, że się starzeje i tym, że interesują go tylko poważne komedie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Machulski: dobra sztuka teatralna jest lepsza od filmu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
- Najlepszy teatr, który się przeżywa z żywym aktorem, zostawia we mnie więcej niż bardzo dobry film - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Twórca kinowych hitów: "Vabank", "Seksmisja", "Killer" czy "Vinci", wraca po latach do Lublina, by wyreżyserować swoją sztukę pt. "Machia".
rozwiń zwiń