Piknik naukowy 2014: zrób samodzielnie doświadczenie naukowe

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 08:57
Punktualnie o 11 swoje podwoje otworzy Stadion Narodowy, gdzie po raz kolejny ruszy największa plenerowa impreza popularyzująca naukę, czyli Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Piknik osiągnął pełnoletniość, dlatego trudno się dziwić, że hasłem przewodnim tegorocznej odsłony jest "Czas".
Audio
  • Atrakcje Pikniku Naukowego 2014 (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Każdy może zrobić sobie doświadczenie naukowe (Sygnały dnia/Jedynka)
robonet
robonet

Na gości Pikniku czeka wiele atrakcji. Będzie można złożyć samodzielnie zegar słoneczny i zabrać taki zegar do domu. Ciekawi będą mogli poznać zasadę działania zegara wodnego i mechanicznego.
Dłuższą chwilę można będzie spędzić przy stanowisku Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego, gdzie będzie można założyć sobie kartę daktyloskopijną.  
Miłośnicy gier komputerowych będą mogli się przekonać, że gry to nie znaczy strata czasu. Goście o artystycznych zdolnościach będą mogli wcielić się w jedną z postaci Teatrzyku Zielona Gęś. Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zapowiada, ze będzie każdego traktował, jak profesjonalnego aktora.
Będzie też można przekonać się jak działa radio od kuchni. Ten, kto przeczyta w ciągu minuty najwięcej wiadomości wyjdzie ze stadionu z cyfrowym odbiornikiem radiowym.

A Michał Ruszkowski z Centrum Nauki Kopernik podpowiada, jakie ciekawe doświadczenia możemy przeprowadzić we własnym zakresie.
Przygotowała Ewa Syta.

(ag)

/

 

Zobacz więcej na temat: NAUKA Piknik Naukowy 2014

Czytaj także

Piknik Naukowy 2014. Jak panować nad mową i językiem na przestrzeni całego życia?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 15:38
- W powszechnym mniemaniu logopeda często kojarzy się z osobą, która prowadzi z dziećmi ćwiczenia usprawniające artykulację. Tymczasem logopedia zajmuje się obecnie całym człowiekiem, a zwłaszcza aspektem zdolności do komunikowania się - mówiła w Jedynce Marlena Kurowska z Zakładu Logopedii i Emisji Głosu UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2014: gry komputerowe nie są takie złe

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 12:30
- Coraz więcej gier rozwija nasze umiejętności, tak mentalne, jak i fizyczne - zapewniał w Jedynce Grzegorz Pochwatko z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Będzie można się o tym też przekonać 31 maja na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2014: zostaw swój odcisk palców

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 21:05
Praca policji niezmiennie fascynuje i ciekawi. Podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będziemy mogli poznać ją od kulis. Wśród atrakcji m.in. badania balistyczne i metody pobierania odcisków palców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskieradio.pl zaprasza na 18. Piknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 11:59
Dotknij dźwięku i pomóż zbudować Pomnik Dźwięku. Zapraszamy do namiotu portalu polskieradio.pl, gdzie będzie można nagrać swoją wyjątkową cegiełkę, która posłuży do "budowy" niezwykłego monumentu.
rozwiń zwiń