Tu strażacka syrena wyje częściej. W nagrodę

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:46
Dlaczego w dobie techniki syreny alarmowej nie można zastąpić inną formą powiadamiania, np SMS-em lub telefonem? Ta pierwsza bowiem często wyrywa ze snu mieszkańców pewnej mazurskiej miejscowości.
Audio
  • Tu strażacka syrena wyje częściej. W nagrodę (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Wóz OSP Spytkowo
Wóz OSP Spytkowo Foto: www.ospspytkowo.pl

Do redaktora Janusza Weissa napisał słuchacz radiowej Jedynki, który od wielu lat wakacje spędza w podgiżyckim Spytkowie. Autor listu docenia działalność tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej dziwi się jednak, że z biegiem czasu nie zmienia się forma wzywania strażaków na akcję, co oszczędziłoby wyrywania ze snu mieszkańców. "Od co najmniej 1975 roku sygnałem przywoławczym jest syrena alarmowa. Niezależnie od pory dnia i nocy, świątek, piątek czy niedziela syrena wyje trzykrotnie" - pisze i zastanawia się czy prawo reguluje tę kwestię.

Marek Cudny, komendant OSP w Spytkowie wyjaśnia, że powiadamianie telefoniczne i SMS-owe nie pozwoliłoby dopełnić wymogu czasowego, jaki obowiązuje strażaków w trakcie akcji. - Od chwili zawycia syreny mamy 5 minut na wyjazd, zebrać się w tym czasie musi przynajmniej jedna obsada, czyli 6 lub 9 osób, zależnie od pojazdu - wyjaśnił.

Jak się jednak okazało, zgłoszenia o pożarach i innych wypadkach wymagających interwencji SP, trafiają najpierw do siedziby powiatu, czyli Giżycka i to tamtejsi strażacy uruchamiają syrenę w Spytkowie. - Syrena niesamowicie przyspiesza wyjazd jednostki OSP do zdarzenia - potwierdza z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku bryg. mgr inż. Jerzy Dukiel.

W rozmowie z Januszem Weissem strażak dodaje, że nie zawsze w Spytkowie syrena wyła tak często, jak dziś. - Ta jednostka nabrała doświadczenia i dziś jest jedną z najlepszych w województwie warmińsko-mazurskim. Mamy do niej zaufanie i często ją dysponujemy - wyjaśnił.

Bryg. Dukiel zadeklarował jednak, że strażacy podejmą starania o zmniejszenie intensywności dźwięku syreny w Spytkowie.

Czy członkowie OSP otrzymują jakieś wynagrodzenie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz/mp)

Czytaj także

Hałaśliwy Stadion Narodowy utrapieniem dla mieszkańców stolicy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 17:15
Od czasu do czasu odbywają się na Stadionie Narodowym w Warszawie bardzo głośne koncerty, które w promieniu dwóch kilometrów zakłócają sen mieszkańcom stolicy. Czy łamanie w ten sposób ciszy nocnej jest zgodne z prawem? Odpowiedzi na to pytanie szukał red. Janusz Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniany polski kosmonauta płk. Zenon Jankowski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 19:39
W Głogowie na osiedlu im. Mikołaja Kopernika znajduje się ulica Kosmonautów Polskich. Dlaczego w jej nazwie użyto liczby mnogiej, skoro powszechnie znany jest tylko jeden polski zdobywca kosmosu Mirosław Hermaszewski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzedaż własnych nalewek. "Do dziś kontroluje mnie 7 ministrów"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 16:45
Czy w Polsce można legalnie sprzedawać nalewki własnej produkcji? Jak się okazuje nie jest to proste, ale możliwe. Jakie warunki należy spełnić próbował ustalić Janusz Weiss.
rozwiń zwiń