X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tu strażacka syrena wyje częściej. W nagrodę

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:46
Dlaczego w dobie techniki syreny alarmowej nie można zastąpić inną formą powiadamiania, np SMS-em lub telefonem? Ta pierwsza bowiem często wyrywa ze snu mieszkańców pewnej mazurskiej miejscowości.
Audio
  • Tu strażacka syrena wyje częściej. W nagrodę (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Wóz OSP Spytkowo
Wóz OSP Spytkowo Foto: www.ospspytkowo.pl

Do redaktora Janusza Weissa napisał słuchacz radiowej Jedynki, który od wielu lat wakacje spędza w podgiżyckim Spytkowie. Autor listu docenia działalność tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej dziwi się jednak, że z biegiem czasu nie zmienia się forma wzywania strażaków na akcję, co oszczędziłoby wyrywania ze snu mieszkańców. "Od co najmniej 1975 roku sygnałem przywoławczym jest syrena alarmowa. Niezależnie od pory dnia i nocy, świątek, piątek czy niedziela syrena wyje trzykrotnie" - pisze i zastanawia się czy prawo reguluje tę kwestię.

Marek Cudny, komendant OSP w Spytkowie wyjaśnia, że powiadamianie telefoniczne i SMS-owe nie pozwoliłoby dopełnić wymogu czasowego, jaki obowiązuje strażaków w trakcie akcji. - Od chwili zawycia syreny mamy 5 minut na wyjazd, zebrać się w tym czasie musi przynajmniej jedna obsada, czyli 6 lub 9 osób, zależnie od pojazdu - wyjaśnił.

Jak się jednak okazało, zgłoszenia o pożarach i innych wypadkach wymagających interwencji SP, trafiają najpierw do siedziby powiatu, czyli Giżycka i to tamtejsi strażacy uruchamiają syrenę w Spytkowie. - Syrena niesamowicie przyspiesza wyjazd jednostki OSP do zdarzenia - potwierdza z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku bryg. mgr inż. Jerzy Dukiel.

W rozmowie z Januszem Weissem strażak dodaje, że nie zawsze w Spytkowie syrena wyła tak często, jak dziś. - Ta jednostka nabrała doświadczenia i dziś jest jedną z najlepszych w województwie warmińsko-mazurskim. Mamy do niej zaufanie i często ją dysponujemy - wyjaśnił.

Bryg. Dukiel zadeklarował jednak, że strażacy podejmą starania o zmniejszenie intensywności dźwięku syreny w Spytkowie.

Czy członkowie OSP otrzymują jakieś wynagrodzenie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz/mp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hałaśliwy Stadion Narodowy utrapieniem dla mieszkańców stolicy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 17:15
Od czasu do czasu odbywają się na Stadionie Narodowym w Warszawie bardzo głośne koncerty, które w promieniu dwóch kilometrów zakłócają sen mieszkańcom stolicy. Czy łamanie w ten sposób ciszy nocnej jest zgodne z prawem? Odpowiedzi na to pytanie szukał red. Janusz Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniany polski kosmonauta płk. Zenon Jankowski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 19:39
W Głogowie na osiedlu im. Mikołaja Kopernika znajduje się ulica Kosmonautów Polskich. Dlaczego w jej nazwie użyto liczby mnogiej, skoro powszechnie znany jest tylko jeden polski zdobywca kosmosu Mirosław Hermaszewski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzedaż własnych nalewek. "Do dziś kontroluje mnie 7 ministrów"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 16:45
Czy w Polsce można legalnie sprzedawać nalewki własnej produkcji? Jak się okazuje nie jest to proste, ale możliwe. Jakie warunki należy spełnić próbował ustalić Janusz Weiss.
rozwiń zwiń