"Kamień milowy" dla polskich kryptologów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 07:50
Gościem audycji "Naukowy zawrót głowy" będzie prof. Ryszard Jachowicz z Politechniki Warszawskiej. Naukowiec opowie o prestiżowym wyróżnieniu przyznanym polskim matematykom, którzy złamali kod Enigmy.
Od lewej: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki
Od lewej: Henryk Zygalski, Marian Rejewski i Jerzy Różycki Foto: Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego - Wikimmedia Commons, Public Domain, Źródło: Andrzej Świdlicki (1994/12/12). "Polskie rozbicie szyfrów Enigmy". Nowy Dziennik: 7., fot. Mariana Rejewskiego - Wikimedia Commons, lic. CC-BY-SA

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) - największa organizacja zawodowa na świecie z siedzibą w USA zrzeszająca techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektryki i elektroniki, nadała swoje najwyższe odznaczenie "Milestone” (Kamień milowy w rozwoju inżynierii elektrycznej i obliczeniowej) trzem polskim matematykom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu za złamanie kodów Enigmy w latach 1932-1939.

Nagroda "Milestone” jest nadawana za najwybitniejsze osiągnięcia techniczne mające wpływ na cywilizację. Nadanie go wspomnianym polskim matematykom  jest ostatecznym dowodem na to, że zrobili to Rejewski, Różycki i Zygalski. Przez 70 lat zasługi za złamanie kodów Enigmy przypisywano wyłącznie Brytyjczykom i Amerykanom.

ZOBACZ: II wojna światowa - serwis specjalny >>

Na audycję, którą poprowadzi Dorota Truszczak, zapraszamy w poniedziałek 4 sierpnia o godzinie 21.30.

to/asz

Czytaj także

Matematyczne orły

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 10:50
Polscy naukowcy rozszyfrowali plany wojenne sowietów i Niemców. Nie był to przypadek, II RP miała wspaniałych przedstawicieli nauk ścisłych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 do potęgi 114! Taką moc miała Enigma

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 12:25
- To ogromna liczba, nawet jak na dzisiejsze czasy – tłumaczy mjr Krzysztof Mańk z Instytutu Matematyk i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej. W tym roku mija 80 lat od złamania przez polskich matematyków kodu niemieckiej maszyny szyfrującej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złamali szyfr "Enigmy", ocalili 30 milionów ludzi

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 05:54
- Gdyby Polacy nie złamali szyfru "Enigmy", aliantom może by i się to z czasem udało, ale zanim by to nastąpiło ponosiliby prawdopodobnie katastrofalne straty – mówi Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń