Pioruny i ulewy nie są im straszne. Polscy Łowcy Burz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:15
- W sprzyjających warunkach w Polsce mogą nawet pojawić się trąby powietrzne. Zdarza się to tylko kilka razy do roku, a w tym pojawiła się jedynie jedna, więc jest to wyjątkowo spokojny sezon - mówi w Jedynce polski łowca burz, Artur Surowiecki.
Audio
Samochody podczas ulewy. W godzinach popołudniowych w stolicy, 11 sierpnia przeszła burza z silnymi opadami deszczu.
Samochody podczas ulewy. W godzinach popołudniowych w stolicy, 11 sierpnia przeszła burza z silnymi opadami deszczu. Foto: PAP/Marcin Obara

W czasie minionego lipca tylko jeden dzień w Polsce upłynął bez burzy. - Zgadza się, bo tylko w czasie jednej doby nie zaobserwowano wyładowań atmosferycznych. Poza tym mieliśmy burze codziennie w różnych miejscach Polski - opowiada Artur Surowiecki. Jak dodaje specjalista, taka sytuacja doprowadziła do licznych podtopień i dość poważnych strat.
Gość "Lata z Radiem" jest jednym z założycieli stowarzyszenia i strony internetowej poświęconej burzom oraz innym zjawiskom i osobliwościom atmosferycznym. Skąd się wzięła tak nietypowa pasja? - Osób, które zajmują się niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi w Polsce nie jest wiele, a i samych burz nie jest dużo. W Ameryce np. od tornad ginie od 30 do 50 osób rocznie, a czasami i więcej - podkreśla polski łowca burz.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jak dodaje Surowiecki, w dzieciństwie bał się burz, co zmieniło się, gdy był nastolatkiem. - Te zjawiska zaczęły mnie interesować i oswoiłem strach. Zacząłem obserwować burze i znaki na niebie, które je zwiastowały - opowiada specjalista.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>
W studiu Jedynki rozmawialiśmy również m.in. o systemie szybkich ostrzeżeń meteorologicznych i o fotografowaniu burz. Posłuchaj całej rozmowy.

(sm, pg)

Czytaj także

Nawałnica nad Zakopanem. Ranna kobieta, porażeni turyści i zaginiony nastolatek

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 20:58
20-minutowa nawałnica nad Zakopanem i nieprzejezdne drogi oraz zalane piwnice. Około godziny 13.00 nad stolicą Podhala przeszła gwałtowna ulewa.
rozwiń zwiń