X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czesław Miłosz od kuchni. Jedynka w mieszkaniu poety

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 09:20
Czesław Miłosz zmarł dziesięć lat temu w wieku 93 lat. Z okazji rocznicy śmierci Noblisty, wybraliśmy się do jego domu w Krakowie, który do dziś wygląda tak, jak za życia pisarza.
Audio
  • Rozmowa z Martyną Ochnik i wizyta w domu Czesława Miłosza (Moje książki/ Jedynka)
Czesław Miłosz w Skansenie Kurpiowskim, w tle rzeka Narew, czerwiec 1981 rok.
Czesław Miłosz w Skansenie Kurpiowskim, w tle rzeka Narew, czerwiec 1981 rok. Foto: PAP/Jerzy Undro

Odwiedziliśmy dom poety, który znajduje się nieopodal Rynku Głównego w Krakowie, w kamienicy przy ulicy Bogusławskiego 6 wszystko wygląda tak, jak dawniej. - W tym mieszkaniu wszystko jest tak, jak za jego życia. Mieszkańcy lubili prostotę i można to zauważyć, bo jest ono bardzo skromne - opowiada Agnieszka Kosińska, sekretarka Czesława Miłosza, a obecnie edytorka jego dzieł i miłoszolog, która była naszym przewodnikiem po domu Noblisty.

Zobacz nasz serwis specjalny o Czesławie Miłoszu >>>

Mieszkanie przy Bogusławskiego jest typowym domem pisarza, w którym znajdziemy mnóstwo książek i proste sprzęty. - Karolina Amerykanka (żona poety) uwielbiała bolesławiecką porcelanę, mamy talerze i kubki, więc gdy dziś przyjmuję gości, to oni piją właśnie w nich - dodaje Agnieszka Kosińska. W kuchni poety do dziś wisi kartka, będąca kulinarnym pogotowiem ratunkowym. A tym "pogotowiem" był... numer telefonu do pizzerii.
- Mieszkanie nie jest duże, ale jest przytulne i Miłosz lubił tu mieszkać. W najważniejszym pokoju stoi duże biurko pisarza z wyraźnym podziałem na stronę lewą i prawą - opowiada sekretarka Czesława Miłosza. Po lewej stronie poeta trzymał rękopisy i maszynopisy swoich dzieł, zaś po prawej materiały biurowe, jak np. kałamarze, bo Noblista pisał piórem.

Dookoła biurka znajduje się wiele książek. Najważniejszą część księgozbioru Miłosza stanowił tzw. księgozbiór podręczny. - Znajdziemy tam wszystko to, co autor chciał mieć najbliżej, pod ręką. Złośliwi mówią, że to jest głównie Miłosz, czemu nie sposób zaprzeczyć - śmieje się Kosińska. Są tam również książki jego ulubionych autorów i pisarzy, którym poświęcał swoje teksty.

Kultura w radiowej Jedynce >>>
Na regałach poza książkami znajduje się wiele fotografii, które były miłe sercu Miłosza. - Na przykład Miłosz z papieżem Janem Pawłem II, z którym prowadzili bardzo żywiołowy dialog. Również Jerzy Turowicz, redaktor naczelny i twórca "Tygodnika Powszechnego", a tu jest zdjęcie jego matki - pokazuje edytorka dzieł poety. Czesław Miłosz zwykł mawiać, że po swojej mamie odziedziczył pulchne policzki, tzw. pampuchy.

Jak wygląda pokój Carol Thigpen-Miłosz, drugiej żony poety? Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Magdalena Mikołajczuk. Mieszkanie poety odwiedził Paweł Pawlica.

***

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

sm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłosz prywatny: zachłanny, aktywny, lubił marcepany

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 11:00
- To było dziwne uczucie: obcowanie z nim na co dzień, pozwalanie sobie na ryzykowne żarty w jego obecności - tak o Czesławie Miłoszu opowiadali w Dwójce jego przyjaciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad sto nieznanych notatników Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 03:00
Rękopisy, notatki, prywatna korespondencja, a przede wszystkim medal noblowski – taką kolekcję przekazał Bibliotece Narodowej syn noblisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Miłosz: Ta nagroda miała symboliczne znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 07:00
- Każdy łączy moją nagrodę z dwoma ważnymi wydarzeniami – wyborem Polaka na papieża i utworzeniem Solidarności w Polsce – mówił Czesław Miłosz w grudniu 1980 roku, kilka tygodniu po przyznaniu mu Literackiej Nagrody Nobla, w rozmowie z Anną Frajlich w kalifornijskim mieszkaniu poety.
rozwiń zwiń