Ptak w kadrze. W fotografii najważniejszy jest ładunek estetyczny

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 20:20
- Jeszcze 10 lat temu nie zajmowałem się fotografią. Podróżowałem i podziwiałem piękno przyrody. Przez przypadek znalazłem się nad rozlewiskiem w ujściu Warty, gdzie odbywał się przepiękny spektakl związany z migracją kilkudziesięciu tysięcy gęsi. Dostrzegłem w tym potencjał estetyczny - powiedział w Jedynce Piotr Chara, który pasjonuje się fotografowaniem ptaków.
Audio
  • W fotografii najważniejszy jest ładunek estetyczny (Jedynka/Weiss na wakacje)
Spłoszone dzikie gęsi podrywają się do lotu
Spłoszone dzikie gęsi podrywają się do lotuFoto: GlowImages/EastNews

Chara przyznał, że "powaliła" go estetyka tego miejsca. - Opuszczałem je z pomysłami, jak spróbować pokazać je fotografią, oddać urodę tego spektaklu. Od tego się zaczęło - dodał.

Fotograf wyjaśnił, że wbrew pozorom ptaki, które występują w dużych zgromadzeniach, mogą być bardzo trudne do uchwycenia w kadrze. Najtrudniej jednak fotografuje się te, którym człowiek zalazł za skórę. Na które się poluje, gatunki, do których się strzela.

W pasji Piotra Chary niezbędny jest dobry kamuflaż. - Bez fortelu do orła bielika nie mógłbym się zbliżyć - tłumaczył. Wymienił dwa sposoby, które jego zdaniem przynoszą dobre rezultaty. - Na kępę glonów, czyli przebieram się za coś, co dryfuje sobie po wodzie - powiedział gość Jedynki.

Istnieje również trudniejsza metoda udawania innych stworzeń. Piotr Chara korzysta wtedy z przebrania za łabędzia niemego, który z racji swoich dużych gabarytów najbardziej się do tego nadaje.

Jak robi się ptakom zdjęcia nocne? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Warmii po Bieszczady. Weiss na tropie żbika i plotki

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 20:06
- To zwierzę, które charakteryzuje się bardzo skrytym zachowaniem. Trudno je zobaczyć i czegokolwiek pewnego się o nim dowiedzieć. Tym bardziej cieszymy się, że mamy potwierdzenie jego obecności w Bieszczadach - mówi dr Przemysław Wasiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasjonaci podniebnych lotów. Szybowce, latawce i wiatr

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 00:36
Latawce bywają wykorzystywane do tego, by sprawdzać, jak rodzi się bąbel gorącego powietrza nad jakimś terenem. Jakie jeszcze praktyczne zastosowanie mogą mieć tego rodzaju przyrządy latające?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aukcjoner niczym psycholog - obserwacja to narzędzie jego pracy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 13:49
- Kiedy licytacja nabiera tempa, widać wyraźnie po klimacie sali, czy cenę jeszcze uda się podciągnąć, czy już jest blisko końca. Obserwuję twarze i widzę emocje - o arkanach swojej pracy opowiada Andrzej Pietruszyński. Na antenie Jedynki aukcjoner przeprowadził licytację... długopisu Janusza Weissa.
rozwiń zwiń