X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kopacz: w dobie konfliktu na Ukrainie i w Iraku polityka rządu będzie wyważona

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 12:00
Nowy rząd czy tylko kosmetyczne zmiany w poprzednim? Zmiany merytoryczne czy polityczne?
Audio
  • Desygnowana na stanowisko premiera Ewa Kopacz przedstawia skład nowego rządu (Jedynka)
  • Paweł Lisicki ("Do Rzeczy") i Jan Ordyński (TVP Info) o zaskoczeniach w składzie nowego rządu (Jedynka)
  • Adam Łaszyn, ekspert ds. wizerunku o tym, jak postrzegany będzie nowy rząd (Jedynka)
  • Marcin Kierwiński (PO) i Jacek Sasin (PiS) o tym, jakich zmian możemy spodziewać się po powołaniu nowego rządu (Jedynka)
Ewa Kopacz w piątek przedstawiła skład nowego rządu
Ewa Kopacz w piątek przedstawiła skład nowego rząduFoto: PAP/Radek Pietruszka

Desygnowana na stanowisko premiera Ewa Kopacz przedstawiła w piątek kandydatów na ministrów. Zmian jest niewiele, ale kilka decyzji zaskoczyło opinię publiczną.

Janusz Piechociński pozostanie wicepremierem i ministrem gospodarki. Drugim wicepremierem będzie minister obrony, Tomasz Siemoniak.
Resort spraw zagranicznych obejmie Grzegorz Schetyna. Dotychczasowy minister Radosław Sikorski jest kandydatem koalicji na marszałka Sejmu. Ministrem finansów pozostanie Mateusz Szczurek, a ministrem spraw wewnętrznych będzie posłanka PO, Teresa Piotrowska. Cezary Grabarczyk zostanie ministrem sprawiedliwości, Maria Wasiak ministrem infrastruktury, a Andrzej Halicki ministrem administracji i cyfryzacji.
Bartosz Arłukowicz pozostanie ministrem zdrowia, Marek Sawicki ministrem rolnictwa, Władysław Kosiniak-Kamysz ministrem pracy, Włodzimierz Karpiński ministrem skarbu, Maciej Grabowski ministrem środowiska, a Joanna Kluzik-Rostkowska ministrem edukacji. Swoje stanowiska zachowali też ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego: Lena Kolarska-Bobińska, kultury Małgorzata Omilanowska i sportu Andrzej Biernat.

Podczas prezentacji rządu premier Kopacz nie chciała rozmawiać na temat programu, bo - jak podkreśliła - o nim będzie mówić w czasie expose. Jedyną kwestią, o którą udało się zapytać nową premier była polityka zagraniczna. Zapowiedziała, że polityka jej rządu będzie wyważona, zarówno w sprawie konfliktu na wschodzie, jak i w Iraku.

"Zaskoczenia polityczne i merytoryczne"

Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego tygodnika "Do Rzeczy" i Jana Ordyńskiego, komentatora TVP Info, w składzie nowego rządu zaskoczyły te same dwie kandydatury.

- To, co było dla mnie największym zaskoczeniem od wczoraj, bo wtedy ta informacja się pojawiła, to pojawienie się Grzegorza Schetyny jako ministra spraw zagranicznych. Myślę, że to jest taka pierwsza duża niespodzianka - powiedział Paweł Lisicki.

Obecność w rządzie Schetyny, a także związanego z nim Andrzeja Halickiego tłumaczy on próbą scalenia Platformy.

Ewa Kopacz przedstawiła skład rządu. Schetyna szefem MSZ >>>

- To by świadczyło, że jednak nastąpiło porozumienie między frakcją po Tusku i tą frakcją Schetyny. To porozumienie sprawiło, że chwilowo topór wojenny został zakopany - wyjaśnił.

Jan Ordyński przyznał, że spodziewał się wprowadzenia Grzegorza Schetyny do rządu, ale wybór stanowiska jest dla niego merytorycznym zaskoczeniem.

- Jestem gruntownie zdziwiony tym, że akurat obejmuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych - powiedział. Przypomniał wcześniejszych szefów tego resortu i stwierdził, że byli to ludzie o niekwestionowanych kompetencjach politycznych, językowych, merytorycznych, znający Europę i świat. - Grzegorz Schetyna nigdy tego typu kompetencjami nie błyszczał - skomentował Ordyński.

Komentatora TVP Info zdziwił także wybór Teresy Piotrowskiej na stanowisko minister spraw wewnętrznych. Podkreślił, że stanie ona przed wyzwaniem reformy służb specjalnych, a to zadanie dla osoby gruntownie zorientowanej w tej dziedzinie.

Paweł Lisicki sugerował, by nie przekreślać z góry posłanki PO, ale również zwrócił uwagę na to, że może ona nie być dostatecznie przygotowana do zarządzania takim resortem.

- Jeśli ktoś jest kilka kadencji posłem i trudno sobie przypomnieć jego działalność, to nie jestem pewny czy to jest najlepsza rekomendacja - powiedział. Dodał, że obecnie sytuacja jest szczególna ze względu na konflikt na Wschodzie i w takim momencie najbardziej wrażliwe ministerstwa, jak MSW i MSZ powinny trafić pod rządy osób o wyjątkowych kompetencjach.

"Nie należy przesadzać z wątkiem kobiecym"

Adam Łaszyn, ekspert ds. wizerunku, zwrócił uwagę w rozmowie z Krzysztofem Rzymanem na dużą liczbę kobiet w rządzie Ewy Kopacz.

- Myślę, że idziemy ku normalizacji, gdzie płeć nie powinna mieć takiego znaczenia - mówił.

Zwrócił też uwagę, że w wystąpieniu Ewy Kopacz temat ten był bardzo mocno uwypuklony. - Jeżeli ten wątek kobiecy będzie zbyt często podkreślany, może być traktowany jako słabość i premiera, i samego rządu. Ewa Kopacz musi być silna swoją pozycją polityczną i dobrym pomysłem na rząd - stwierdził gość Jedynki.

Jego zdaniem nowej premier może nie być łatwo rywalizować z pozytywnym wizerunkiem jej poprzednika.

- Pewnie Ewie Kopacz byłoby łatwiej, gdyby ją porównywano do Donalda Tuska w 2007 roku, kiedy objął to stanowisko, a nie w 2014, kiedy odchodzi jako niemalże mąż stanu - uważa ekspert.

"PO idzie w lewą stronę"

Dużym rozczarowaniem skład nowego rządu określił Jacek Sasin z PiS. - Przy zapowiedziach o tym, że będzie to zupełnie nowy rząd, te zmiany są ograniczone tylko do tych ministerstw, w których były konieczne i zostały wymuszone sytuacją - wyjaśnił.

Jego niezadowolenie wzbudziło odwołanie ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego. - Jest związany z frakcją konserwatywną, był współpracownikiem Gowina - zwrócił uwagę Sasin. - To jest sygnał, że konserwatyści w Platformie ostatecznie przestali istnieć. Że ten rząd będzie takim rządem idącym w lewo - dodał.

Zdaniem Sasina kluczem wyboru ministrów były dwa kryteria - sklejenie struktur PO oraz wybór "bliskich przyjaciółek Ewy Kopacz".

Marcin Kierwiński z PO podkreślił, że nierozsądnie byłoby powoływanie zupełnie nowego składu rady Ministrów. - Rząd opiera się na tej samej koalicji. W sposób naturalny w wielu aspektach programowych musi być kontynuacją rządu Donalda Tuska, musi być kontynuacją tego programu, który był sukcesywnie wdrażany przez ostatnie siedem lat - tłumaczył.

Dodał, że ministrowie dobrze ocenieni przez Ewę Kopacz pozostali na stanowiskach.

Formalnie gabinet nowej premier ma zostać powołany 22 września, a 1 października Ewa Kopacz ma wygłosić w Sejmie expose.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

bk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Palikot o Sikorskim jako marszałku Sejmu: pułapka zastawiona na PiS

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 08:30
- Ta zamiana z szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych na marszałka Sejmu i powierzenie szefostwa MSZ Schetynie, to są decyzje naprawdę dość kuriozalne - ocenia w Jedynce Janusz Palikot.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Kopacz przedstawiła swój rząd. Bez zmian w resortach gospodarczych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 22:22
Desygnowana na premiera Ewa Kopacz przedstawiła skład nowego rządu. Janusz Piechociński z Polskiego Stronnictwa Ludowego pozostanie wicepremierem i ministrem gospodarki. Drugim wicepremierem będzie minister obrony, Tomasz Siemoniak.
rozwiń zwiń